Google wyśle samochody do Polski, by robiły zdjęcia

10-05-2011, 16:19

Google Street View wkrótce zawita do Polski. Specjalne samochody Google'a wyposażone w aparaty fotograficzne rozpoczną przygotowywanie zdjęć naszego kraju na potrzeby narzędzia Street View.

Google sfotografuje atrakcje turystyczne wybrane przez Polaków w plebiscycie, aby w przyszłości internauci z całego świata mogli obejrzeć najpiękniejsze miejsca Polski na zdjęciach Steet View na mapach Google.

Street View jest funkcją Map Google, która pozwala użytkownikom wirtualnie podróżować po świecie, oglądając miejsca na zdjęciach panoramicznych z perspektywy przechodnia. W ramach Street View można dziś obejrzeć zdjęcia wykonane na wszystkich 7 kontynentach, w 27 krajach, w tym setki atrakcji turystycznych.

Sonda
Czy samochody Google'a powinny fotografować nasze ulice?
  • tak
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Można już było na zdjęciach Street View oglądać stadiony RPA, na których odbywały się mecze piłkarskie Mistrzostw Świata w piłce nożnej, jak i historyczne zabytki Włoch. Kraje, takie jak Włochy, Francja, Wielka Brytania czy Szwecja, korzystają na Street View pod względem turystycznym. Zależy nam, żeby w tym gronie nie zabrakło Polski – mówi Artur Waliszewski, Dyrektor Google Polska.

>> Czytaj też: Niemcy: Koniec ekspansji Street View

W Polsce w pierwszej kolejności planowana jest realizacja zdjęć z wyjątkowych miejsc. Do wyboru lokalizacji z naszego kraju, które pokazane zostaną na mapach, Google zaprasza wszystkich Polaków. W startującym dzisiaj plebiscycie „Patrzcie, Polska! Wybieramy naszą wizytówkę na Street View” będą oni mogli proponować, a następnie głosować na atrakcje turystyczne i interesujące miejsca, które mają być fotografowane. Patronat nad akcją objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki.

– Możliwość obejrzenia najpiękniejszych zabytków i atrakcji turystycznych kraju na internetowych mapach znanych na całym świecie jest wspaniałą okazją do promocji Polski za granicą, dlatego zachęcamy Polaków do zgłaszania pomysłów, także na nietypowe ciekawe miejsca, które warto pokazać jako fotograficzną wizytówkę Polski – mówi Katarzyna Sobierajska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Samochód Google'a wykorzystywany do tworzenia Street View
fot. Google - Samochód Google'a wykorzystywany do tworzenia Street View
Finałowe miejsca zostaną poddane głosowaniu internautów. Zwycięska lokalizacja pokazana zostanie jako polska premiera na Street View, a pozostałe miejsca, które znajdą się w finale, stworzą galerię polskich skarbów.

Google zapewnia, że przygotowując się do realizacji tych zdjęć, jest w kontakcie z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych, aby udzielić wszelkich informacji i upewnić się, że usługa będzie realizowana w zgodzie z lokalnymi przepisami.

>> Czytaj też: Street View na cenzurowanym w Kanadzie

W związku z realizacją projektu w najbliższych miesiącach na polskich ulicach mają pojawić się widocznie oznakowane samochody Google'a, wyposażone w zamontowane na dachu aparaty fotograficzne. W pierwszej kolejności planowane jest fotografowanie w regionie Gdańska, Krakowa, Poznania, Warszawy, Wrocławia. Samochody mogą pojawić się również na trasach między tymi miastami. Dokładne plany jazdy w obrębie tych regionów mogą być zmienne, zależne są bowiem od wielu czynników, między innymi od pogody (niezbędna jest słoneczna pogoda bez opadów) i dyspozycji samochodów.

Po kilku miesiącach zbierania materiału zdjęciowego, a następnie odpowiednich zaawansowanych obróbkach technologicznych, takich jak zamazywanie twarzy przechodniów i numerów rejestracyjnych pojazdów, przetwarzanie i dokładne łączenie obrazów w panoramy 360 stopni, fotografie Polski zostaną udostępnione użytkownikom Map Google na całym świecie. Dzięki temu będą oni mogli łatwiej zaplanować podróż do naszego kraju.

Propozycje można zgłaszać do 31 maja poprzez formularz online na stronie www.google.pl/streetview/polska, w czterech kategoriach: Miejsca kultury i historii (np. starówka, zabytek), Cuda natury (np. plaża, park narodowy), Miejskie uroki (np. ulice, place), Ukryte skarby (miejsca, które nie pojawiły się jeszcze na pocztówkach, a powinny).


Następny artykuł » zamknij

Microsoft przejmuje Skype'a

Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy