Google przyśpiesza dzieki Caffeine

09-06-2010, 07:52

Google ma już pod maską nowy silnik Caffeine, testowany od ubiegłego roku. Dzięki temu najpopularniejsza wyszukiwarka będzie mogła dostarczać świeższe wyniki.

Rozwiązanie Caffeine było po raz pierwszy przedstawione w sierpniu 2009 r. Wtedy po raz pierwszy Google pozwoliła na testowanie nowego silnika wyszukiwania. W listopadzie ub.r. Caffeine został wprowadzony w jednej serwerowni Google i wtedy zaczęła z niego korzystać część internautów. W ostatnim czasie Google wprowadzała nowe rozwiązanie do wszystkich serwerowni i teraz Caffeine używają wszyscy internauci.

Według danych Google Caffeine indeksuje strony z szybkością większą o 50% od poprzedniego rozwiązania. Będzie to miało szczególne znaczenie dla indeksowania wiadomości, wpisów na blogach lub forów. Nowy silnik tworzy bazę danych obejmującą 100 mln GB danych i codziennie będzie dodawał do niej setki tysięcy gigabajtów.

>>> Czytaj: Policja zbada Google

Schemat ilustrujący działanie Caffeine
fot. Google - Schemat ilustrujący działanie Caffeine

Jak zwykle, Google dysponuje ładnym obrazkiem, aby wyjaśnić zasadę działania nowej usługi. Carrie Grimes na blogu Google wyjaśniła, że stary system wyszukiwania obejmował kilka warstw danych, z których niektóre były odświeżane częściej, inne rzadziej. Caffeine działa inaczej - analizuje sieć w małych częściach i nowe informacje natychmiast dodaje do indeksu.

Szybki silnik wyszukiwania z pewnością ma znaczenie w czasach, kiedy do sieci dodaje się każdego dnia olbrzymie ilości treści - nowiny, wpisy z blogów i mikroblogów, pliki wideo, zdjęcia, dźwięki.

Aby zobrazować postęp w dziedzinie wyszukiwarek, warto zauważyć, że 10 lat temu zaktualizowanie indeksu stron Google trwało 7-10 dni. Zbyt wolno, jak na dzisiejsze wymagania, ale szybciej niż na początku istnienia firmy Google, kiedy ta procedura trwała kilka miesięcy.

>>> Czytaj: Szyfrowanie kwerend w Google to chwyt marketingowy?


Źródło: Google
Tematy pokrewne:  

tag wyszukiwarkitag wyszukiwanietag Googletag Caffeine
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31