Google: Prototypy aut bez kierownicy wyjadą na drogi... na razie z kierownicą

15-05-2015, 14:11

Google będzie testować na drogach prototypy aut, które w przyszłości mają być pozbawione kierownicy i pedałów. Oczywiście na drodze publicznej kierownica jest obowiązkowa, ale w nowych prototypach da się ją zdjąć.

Firma Google nie od dziś testuje autonomiczne samochody na drogach publicznych. Niedawno pisaliśmy o wypadkach, w których te auta uczestniczyły. Trzeba jednak wiedzieć, że nie wszystkie auta Google wyjechały na ulice. Pojazdy testowane na drogach publicznych to zrobotyzowane Lexusy RX450h, które wyglądają tak. 

Lexus RX450h
źródło zdj.: blog Google

W maju 2014 roku firma Google pokazała nowy model samochodów, które w założeniach mają być absolutnie autonomiczne. Są to małe autka kojarzące się z "garbusami", które pozbawiono kierownicy, pedałów i drążka zmiany biegów. Maksymalna prędkość tych pojazdów jest ograniczona do 25 mil na godzinę (ok. 40 km/h). "Kierowca" ma do dyspozycji przyciski start i stop, a także ekran, na którym widzi trasę. Te autka, nietestowane jeszcze na drogach publicznych, wyglądają tak jak na zdjęciu poniżej. 

Autka Google
źródło zdj.: blog Google

Nowe auta Google na drogach publicznych

Firma Google dziś ogłosiła, że te właśnie samochody wyjadą na drogi publiczne tego lata. Będą korzystać z doświadczeń zebranych wcześniej przez Lexusy. Niestety Google nie może sobie jeszcze pozwolić na jeżdżenie autami bez kierownicy po drogach. Dlatego prototypy tych aut bez kierownicy będą na potrzeby testów wyposażone w kierownicę, gaz i hamulec. Kierownica będzie zdejmowana. W samochodzie w czasie jazdy będzie się znajdował kierowca czuwający nad bezpieczeństwem. 

Prędzej czy później Google będzie chciała testować na drogach auta całkowicie pozbawione kierownicy. Pytanie brzmi kiedy to nastąpi i czy władze Kalifornii się zgodzą. 

Nie tylko Google wpadła na pomysł zgrabnych autonomicznych samochodów do ruchu miejskiego. W lutym tego roku pisaliśmy o pojazdach LUTZ Pathfinder, które mają być "gondolami" do poruszania się po chodnikach i w obszarach ruchu pieszego. Idea jest taka, że użytkownik będzie wzywał taki pojazd telefonem i będzie mógł się przemieścić np. ze stacji kolejowej do centrum handlowego.

Na koniec film prezentujący te nowe, małe autka Google. 


  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930