Google otwiera Classroom - przydatne narzędzie dla nauczycieli

13-08-2014, 12:33

Classroom to narzędzie Google, dzięki któremu nauczyciel może elektronicznie przydzielać uczniom prace, zbierać je i oceniać. Wczoraj otworzono dostęp do tego narzędzia.

O narzędziu Classroom Dziennik Internautów pisał już w maju tego roku, kiedy było ono dostępne tylko na zaproszenia. Wczoraj firma Google ogłosiła, że Classroom jest już otwarty dla wszystkich użytkowników Google Apps dla szkół i uczelni. Dostępne są 42 wersje językowe.

Zadawanie i zbieranie prac bez papieru

Co robi Classroom? Jak już wspomniano, jest to część edukacyjnej wersji Google Apps. Classroom integruje Dokumenty Google, Dysk Google oraz Gmaila, aby nauczyciel mógł zadawać i zbierać prace w formie elektronicznej

Nauczyciele mogą udostępnić pojedynczy dokument lub automatycznie utworzyć kopię dla każdego ucznia. Uczniowie mogą odrabiać zadania bezpośrednio w aplikacji Classroom lub w Dokumentach Google, a nauczyciele widzą w czasie rzeczywistym, kto oddał pracę i mogą przekazywać uwagi oraz wystawiać oceny. Organizowanie oddanych prac następuje automatycznie. 

Nauczyciele mają też możliwość wysyłania powiadomień i rozpoczynania klasowych dyskusji. Uczniowie mogą dzielić się materiałami i bezpośrednio udzielać odpowiedzi na zadawane pytania.

Mówiąc najkrócej - Classroom ułatwia te zadania, które dla nauczycieli są najbardziej pracochłonne. Co ważne, Classroom nie zawiera reklam. Materiały i dane uczniów nie są wykorzystywane do celów reklamowych, a szkoły mogą korzystać z tej aplikacji bezpłatnie.

Jak to wygląda?

Zrzut poniżej przedstawia przykładowe zadanie.

zrzut

Inny zrzut prezentuje, jak wygląda lista uczniów z informacjami o oddanych pracach.

zrzut

Film poniżej pokazuje, jak wygląda dodawanie uczniów do klasy, tworzenie zadań, dodawanie plików i multimediów, praca nad zadaniem od strony ucznia, wystawianie ocen. 

Sonda
Czy Polskie szkoły powinny wdrażać narzędzia Google?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Classroom był testowany m.in. w nowojorskiej szkole Fontbonne Hall Academy. Google twierdzi, że ucząca od 60 lat Rosemarie DeLoro używała tego narzędzia na zajęciach języka włoskiego, choć sama nie była doświadczoną użytkowniczką komputerów. Trzeba przyznać, że Classroom wygląda prosto i przejrzyście.

Każdy nauczyciel styka się w pracy z istnymi górami makulatury. Wiele czasu trzeba poświęcić na zwykłe przekładanie papierów z miejsca na miejsce i ustalanie, co jest czym. Narzędzie Google wygląda obiecująco, bo wydaje się rozwiązywać ten pozornie prosty problem.


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930