Google ogranicza Facebooka

25-02-2011, 07:26

To kolejna odsłona konfliktu, jaki od kilku miesięcy możemy obserwować. Firmy, widząc, że trudno będzie powstrzymać konkurenta przed wejściem na rynki, gdzie dominują, starają się sobie utrudnić życie. A przy okazji swoim klientom.

Facebook i Google to dwaj niekwestionowani liderzy w swoich branżach. Niemniej jednak od pewnego czasu zaobserwować można rosnące napięcie między obiema firmami, wynikające z faktu, że zaczynają działać na tych samych polach lub też chcą, by ich usługi wzajemnie się uzupełniały. W czerwcu zeszłego roku pojawił się pomysł, by serwis społecznościowy wszedł na rynek wyszukiwarek, do tej pory zdominowany przez Google'a, Yahoo i Binga. Oznaczałoby to bezpośrednie rzucenie rękawicy gigantowi z Mountain View. Google odpowiedziała z kolei Google Me - projektem społecznościowym, a także groźbą blokady możliwości wykorzystania bazy danych użytkowników.

>> Czytaj także: Facebook zablokuje reklamy Google w swoich aplikacjach?

Konflikt idzie jednak dalej. Jak podaje serwis BBC News, Google ograniczyła funkcjonalność aplikacji Facebooka dla systemu operacyjnego Android. Aktualizacja systemu Gingerbread, dostępna obecnie jedynie dla posiadaczy telefonów Nexus S oraz Nexus One, sprawi, że kontakty z serwisu społecznościowego znikną z książki adresowej telefonu.

Firma poinformowała, że postanowiła usunąć Facebooka z listy wyjątków w zakresie dzielenia się danymi. Nie chciała bowiem dłużej tolerować sytuacji, w której dane te kontrolowane były przez serwis społecznościowy i w związku z tym nie mogły być eksportowane ze smartfona.

W ciągu kilku miesięcy inni producenci telefonów z Androidem przejdą na system Gingerbread, co także w tych smartfonach ograniczy funkcjonalność aplikacji Facebooka. Zmiana dotknie więc miliony użytkowników na całym świecie - serwis społecznościowy szacuje, że dostęp do niego za pomocą telefonu komórkowego ma ponad 200 milionów osób.


Źródło: BBC News, Dziennik Internautów
Tematy pokrewne:  

tag smartfonytag Googletag Gingerbreadtag Facebook
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031