Google: Nie pracowaliśmy nad oprogramowaniem do inwigilacji

09-12-2011, 14:28

Wyszukiwarkowy gigant kategorycznie odciął się od zarzutów dotyczących współpracy nad oprogramowaniem Carrier IQ.

Na paryskiej konferencji LeWeb Eric Schmidt zapewnił, że Google nie pomagało w żaden sposób przy tworzeniu oprogramowania Carrier IQ, które wykorzystywane miało być przez wielu operatorów w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj także: Aplikacje z Android Marketu pobrano 10 miliardów razy

Dzięki Carrier IQ najwięksi amerykańcy operatorzy komórkowi mieli uzyskiwać dostęp do szczegółowych danych zapisanych na smartfonach swoich abonentów. Według agencji Reuters oprogramowanie mogło naruszyć prawa milionów użytkowników w Stanach Zjednoczonych.

Korporacje telekomunikacyjne tłumaczyły się natomiast, że narzędzie służyło przede wszystkim do usprawniania działania sieci bezprzewodowych. Po zerwaniu połączenia czy podczas trudności z wysłaniem wiadomości tekstowych operator mógł dokładnie zbadać przyczyny problemu, bez konieczności interakcji ze strony samych abonentów.

- Android to otwarta platforma, więc ludzie mogą budować na nią oprogramowanie, które nie jest do końca dobre dla użytkowników, i wygląda na to, że tak właśnie było w tym przypadku - powiedział Eric Schmidt. Wcześniej były szef Google'a stwierdził również, że jego platforma znacznie wyprzedza iPhone'a, m.in. ze względu na większą liczbę dostępnych narzędzi, a także otwartość.

Zespół Dziennika Internautów bierze udział w konferencji LeWeb, a zdjęcia z imprezy można przejrzeć na naszym profilu na Facebooku. Zachęcamy również do zapoznania się z materiałami wideo z wydarzenia, w tym z prezentacją startupów na LeWeb.

Czytaj także: Kindle Fire już z Androidem 4.0 (wideo)


Źródło: Reuters
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930