Google News łamie belgijskie prawo autorskie

14-05-2011, 13:03

Kolejny niekorzystny dla Google'a wyrok zapadł w Belgii. Firma musi usunąć wszystkie linki do artykułów gazet walońskich.

Belgijskie gazety odniosły kolejne zwycięstwo w prawnej batalii przeciwko Google'owi. Sąd apelacyjny podtrzymał decyzję sądu pierwszej instancji, który orzekł, że amerykańska firma, umieszczając odnośniki i fragmenty artykułów w Google News, narusza belgijskie prawo autorskie - donosi PC World.

Pierwszy pozew trafił do sądu w roku 2006 z powództwa Copiepresse, komercyjnej organizacji broniącej interesów prasy z Walonii. Ich zdaniem gazety powinny otrzymywać wynagrodzenie za to, że ich teksty umieszczane są w agregatorze Google'a.

>> Czytaj także: Belgia: Dostawcy internetu nie muszą blokować TPB

Sonda
Wydawcy powinni być wynagradzani za umieszczanie odnośników w agregatorach wiadomości
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Copiepresse twierdziła ponadto, że wydawcy gazet tracili ruch, a także wynikające z niego przychody z reklam. Faktem jest bowiem, że możliwość zapoznania się z tytułami, a także lidami zmniejsza prawdopodobieństwo, że strona oryginalna nie zostanie odwiedzona.

Pod koniec 2006 roku zapadł pierwszy niekorzystny dla Google'a wyrok, podtrzymany w roku kolejnym przez sąd drugiej instancji. W jego wyniku firma usunęła wszystkie linki, później jednak znowu zaczęła je dodawać, utrzymując, że nie robi niczego niezgodnego z prawem. Jednocześnie jednak trwały negocjacje z wydawcami prasy, które zakończyły się niepowodzeniem.

Kolejna przegrana firmy z Mountain View oznacza, że musi ona usunąć z Google News wszystkie odnośniki do gazet francusko- i niemieckojęzycznych z Walonii. Wyrok nie dotyczy gazet z Flandrii, tak więc czytelnicy flamandzkojęzyczni mogą być spokojni. Za każdy dzień zwłoki firma będzie musiała zapłacić karę w wysokości 25 tysięcy euro.

>> Czytaj także: Newsy AP zniknęły z Google News. Próba sił?


Następny artykuł » zamknij

Dialog: Finansowa stabilizacja

Źródło: PC World
To warto przeczytać


Komentarze
comments powered by Disqus
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.