Google Chrome: pasek adresu zniknie?

21-02-2011, 13:01

Google w celu odchudzenia przeglądarki może podjąć nawet tak radykalny krok, jak schowanie paska adresu. Właściwie nie musimy tego paska oglądać cały czas, ale łamanie siły przyzwyczajenia nie jest łatwe.

W ubiegłym tygodniu na grupie dyskusyjnej projektu Chromium.org pojawił się wpis dotyczący zmian w interfejsie. Wynika z niego, że twórcy Chrome rozważają dalsze odchudzanie przeglądarki i zwiększanie miejsca na strony/aplikacje internetowe. Ponieważ Chrome już teraz jest "chudą" przeglądarką, nic dziwnego, że nowe propozycje dotyczą tak podstawowych elementów, jak pasek adresu.

Informacje na temat proponowanych projektów można znaleźć na stronie projektu Chromium. Zobaczymy tam 4 projekty określone jako Classic, Compact, Sidetab oraz Touchscreen. Należy pamiętać, że to tylko propozycje, które mogą ulec różnym zmianom.

>>> Czytaj: Chrome Web Store teraz także dla polskich deweloperów (wideo)

Koncepcja Compact navigation wg Chromium
fot. - Koncepcja Compact navigation wg Chromium

Najciekawszy jest projekt Compact. Zakłada on, że pasek adresu zostanie "wyciągnięty z karty". Będzie widoczny tylko w czasie ładowania stron, a edytowanie go będzie możliwe po kliknięciu na kartę (zob. obrazek obok). Silną stroną tej propozycji jest zyskanie miejsca dla aplikacji i elastyczność. Poważną wadą może być zbyt dalekie odejście od tego, do czego wszyscy są przyzwyczajeni. 

Inny ciekawy projekt to Sidetap. Chodzi o to, aby pasek z kartami, przyciski do nawigacji i wyszukiwania umieścić w pasku bocznym po prawej stronie. Oznaczałoby to stratę miejsca dla tych użytkowników, którzy używają niewielu kart (zob. obrazek poniżej).

Koncepcja Sidetab navigation wg Chromium
fot. - Koncepcja Sidetab navigation wg Chromium

Niewykluczone, że nowe rodzaje interfejsu będą dostępne jako opcja. Wówczas nie będą wzbudzać dużych kontrowersji.

Twórcy Chrome już po raz drugi biorą się za zmiany dotyczące paska adresu. W ubiegłym roku zaproponowali porzucenie "http://".

Z wpisu na grupie dyskusyjnej Chromium wynika także, że w Chrome mogą pojawić się profile użytkowników pozwalające np. na logowanie się do różnych kont Google. Usprawniona ma być również historia paska Omnibox. Będzie ona działać w sposób podobny do Google Instant, tzn. gdy tylko użytkownik zacznie coś wpisywać do paska, rozpocznie się wyszukiwanie ważnych wizyt na stronach związanych z frazą.

Aby dostarczać najlepsze wyniki, historia Omnibox będzie porównywać tytuły i adresy URL stron oraz brać pod uwagę strony wielokrotnie odwiedzane lub odwiedzane w ostatnim czasie (więcej na ten temat na stronach Chromium).

>>> Czytaj: IE9 nie jest nowoczesny - twierdzi przedstawiciel Mozilli


Następny artykuł » zamknij

Polska e-administracja na 79%

Źródło: Chromium.org
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Marzec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031