Google: Budujemy sieć o prędkości 1 Gbps

11-02-2010, 06:56

Na razie będzie ona miała charakter eksperymentalny. Jeśli jednak firma będzie miała pozytywne doświadczenia, nie jest wykluczone, że zaangażuje się w dalszą rozbudowę sieci.

Federalna Komisja Łączności ma czas do 17 lutego br. na przedstawienie amerykańskiemu Kongresowi narodowego planu rozwoju internetu szerokopasmowego. Rozbudowa i modernizacja infrastruktury telekomunikacyjnej jest jednym z priorytetów prezydencji Baracka Obamy. Stany Zjednoczone, mimo że są ojczyzną internetu, mają spore problemy z nadążaniem za jego rozwojem.

>> Czytaj więcej: USA: Narodowy plan rozwoju internetu opóźniony

Wydaje się jednak, że nie powinno być problemu z jego sfinansowaniem - uchwalony przez parlament pakiet stymulacyjny wart jest około 870 miliardów dolarów, z czego część ma zostać przeznaczona na rozwój infrastruktury. Podobny plan rozbudowy realizuje od zeszłego roku Australia - do 2017 roku 90 procent domów i firm ma zostać połączonych siecią światłowodów zapewniających transfer na poziomie nawet 100 Mbps.

>> Czytaj więcej: Australia: Cały kraj połączą światłowody

Sonda
Inicjatywa Google jest:
  • marnotrawstwem pieniędzy
  • sposobem na przyspieszenie rozwoju
  • fanaberią firmy
wyniki  komentarze

Z własną inicjatywą wyszła także firma Google. Zamierza ona zbudować eksperymentalną sieć światłowodową pozwalającą na przesyłanie danych z prędkością 1 Gbps. Firma chce połączyć przynajmniej 50 tysięcy domów, docelowo nawet pół miliona. Google podkreśla, że inwestycja ma charakter przede wszystkim badawczy - ma dostarczyć niezbędnej wiedzy oraz doświadczeń potrzebnych przy budowie kolejnych fragmentów sieci lub też do prac nad innymi technologiami.

Firma z Mountain View chce także skłonić programistów do tworzenia aplikacji wykorzystujących potencjał tak szybkiej sieci. Zapewnia także, że będzie ona miała otwarty charakter, co pozwoli użytkownikom na wybór dowolnego dostawcy internetu.

Google zachęca do przesyłania do niej swoich propozycji miejsc, gdzie nowa sieć powinna zostać zbudowana. Liczy szczególnie na oferty współpracy ze strony lokalnych samorządów. Na odpowiedzi czeka do 26 marca. W drugiej połowie roku ma ogłosić dalsze kroki w realizacji planu.


Następny artykuł » zamknij

Iran blokuje Gmaila. Na zawsze

Źródło: Google, Dziennik Internautów
Tematy pokrewne:  

tag Stany Zjednoczonetag Googletag światłowody
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31