Godzina Kodowania - zasmakuj programowania z Gatesem i Zuckerbergiem, wystarczy 60 minut

10-12-2013, 09:51

Od 9 do 15 grudnia, w ramach Tygodnia Informatyki (ang. Computer Science Education Week), każdy może spróbować swoich sił w programowaniu. Akcję - obok Billa Gatesa i Marka Zuckerberga - promują m.in. prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama, założyciel zespołu Black Eyed Peas will.i.am czy gwiazda NBA Chris Bosh.

Celem Godziny Kodowania (ang. The Hour of Code) jest pokazanie ogromnej roli informatyki we współczesnym świecie i zainspirowanie - przede wszystkim uczniów i studentów, ale nie tylko - do nauki podstaw programowania. Spodziewamy się, że ponad 10 milionów osób z całego świata w wieku od 6 do 106 lat przyłączy się do naszej akcji - piszą na swojej stronie zaangażowani w przedsięwzięcie polscy naukowcy.

Pierwsza z dwudziestu łamigłówek dostępnych w serwisie csedweek.org zachęca do złapania niesfornej świnki, znanej miłośnikom gry Angry Birds. Uczestnik zabawy wybiera gotowe bloki instrukcji, przeciągając je na planszę - odpowiednie ich ułożenie zapewnia sukces. W każdej chwili można podejrzeć kod swego programu, zapisany w języku JavaScript. Łamigłówki są poprzedzone wideoporadnikami, w których znane osobistości ze świata nowych technologii tłumaczą podstawowe kwestie związane z programowaniem, np. Mark Zuckerberg uczy, jak korzystać z pętli for, a Bill Gates wyjaśnia, do czego służy instrukcja if

Większość materiałów została przetłumaczona na język polski, warto więc spędzić kilka wolnych chwil, ucząc się programowania na zabawnych przykładach. W Godzinie Kodowania można brać udział, będąc w szkole lub na uczelni, w miejscu pracy, w domu lub w dowolnym innym miejscu. Musisz mieć jedynie godzinę i osiągalny Internet z Twojego komputera lub urządzenia mobilnego - tłumaczą organizatorzy.

Poniżej publikujemy jeden z filmów promujących Godzinę Kodowania, pozostałe można obejrzeć na YouTube (dla zainteresowanych podajemy bezpośredni link do przemówienia Baracka Obamy).

Czytaj także: Programiści-patrioci mogą wiele zmienić na lepsze - o akcji Koduj dla Polski


Źródło: csedweek.org
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31