Glukozamina: kiedy warto ją stosować?

23-05-2018, 07:21

Do tej pory niewiele osób słyszało o glukozaminie, choć była (i jest nadal) składnikiem wielu preparatów, które mają łagodzić ból stawów. Glukozamina jest dostępna również jako osobny preparat, który można przyjmować jako suplement diety. Jakie ma właściwości i kiedy warto ją stosować?

Glukozamina: właściwości i specyfika

Po pierwsze, glukozamina to właściwie aminocukier, który naturalnie występuje w naszym organizmie; w preparatach najczęściej przyjmuje postać chlorowodorku lub siarczanu glukozaminy. Jej główną rolą jest udział w syntezie proteoglikanów, czyli substancji budulcowych chrząstki stawowej. Dzięki temu pomaga wzmocnić chore i obolałe stawy, w pewnym stopniu przyczynia się również do ich regeneracji. To najważniejsza, jednak nie jedyna funkcja glukozaminy; wykazano, że ma również działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwfibrotyczne, a nawet kardio- i neuroprotekcyjne. Uważa się również, że może opóźniać procesy starzenia się organizmu. Mimo to wykorzystywana jest głównie w procesie leczenia chorych stawów, w tym osteoartrozy (choroby zwyrodnieniowej stawów).

Suplementacja glukozaminy

Po pierwsze warto pamiętać, że glukozamina nie występuje w pożywieniu, dlatego nie możemy jej sobie dostarczyć poprzez spożycie odpowiednich produktów żywnościowych. Suplementacja glukozaminy jest zalecana przede wszystkim osobom, które zmagają się z przewlekłym bólem stawów o podłożu zapalnym. Co ważne, może być przyjmowana razem z innymi lekami przeciwzapalnymi, m.in. ze steroidami, a także z lekami przeciwbólowymi, co sprawia, że jest stosunkowo bezpieczna. Glukozamina jako suplement najczęściej występuje w formie tabletek, zazwyczaj zalecana dawka to jedna kapsułka dziennie. Polecana jest także osobom starszym, których stawy są szczególnie narażone na przeciążenie i ból.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***

Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać


fot. Codecool

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Serwisy specjalne:
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2019 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.