Głodówka na odchudzanie? Lepiej z niej nie korzystaj!

08-09-2017, 09:35

Głodówka to kusząca alternatywa dla innych, mniej efektownych sposobów odchudzania. Pozwala na utratę nawet 6 kilogramów w ciągu tygodnia. Jednak pamiętajmy, że niekoniecznie powinna ona być stosowana jako kuracja odchudzająca. Może wtedy przynieść więcej szkody niż pożytku, a negatywne skutki są często długofalowe.

głodówka

Oczyszczanie – tak! Ale głodówka to nie dieta odchudzająca

Głodówki nie można uznać za rodzaj diety odchudzającej. Może być stosowana jako metoda oczyszczania organizmu, ale tylko po konsultacji lekarskiej i pod ścisłą kontrolą. Oczywiście jeśli mówimy o jednodniowym poście, nie niesie on wielkich zagrożeń dla osób zdrowych, a może przynieść wiele korzyści. Jednak dłuższe głodówki powinny być już prowadzone pod czujnym medycznym okiem.

Czym grozi nieracjonalnie stosowana głodówka?

Owszem, kiedy poddajemy się głodówce, szybko tracimy na wadze. Jednak wynika to przede wszystkim z utraty wody, która jest przecież niezbędna do życia. Tracimy też tkankę tłuszczową, ale pozbywamy się również masy mięśniowej, co raczej negatywnie odbija się na sylwetce. W dodatku nagłe, zbyt szybkie spalanie tłuszczu znacznie obciąża wątrobę, powodując jej stłuszczenie. Co więcej, usuwanie tkanki tłuszczowej odbywa się przy głodówce w sposób niepełny, co może prowadzić do zatrucia organizmu toksynami. Uszkodzeniu ulegają także nerki.

Głodówka może być szkodliwa dla serca

Nagłe pozbywanie się wody z organizmu to nie tylko efekt odchudzający, ale też zagrożenie dla układu sercowo-naczyniowego. Wraz z wodą pozbywamy się bowiem niezbędnych do życia elektrolitów, takich jak sód, potas i magnez. Może to doprowadzić do zaburzeń rytmu serca, które niekiedy bywają groźne. Szczególnie jeśli głodówkę stosujemy zbyt długo, a nasz organizm jest osłabiony. Przy tym sposobie „odchudzania” nie ma też mowy o ćwiczeniach – po prostu nie mamy na to siły!

Najważniejszy jest zdrowy umiar

Nie dajmy się skusić pozornym korzyściom płynącym z głodówki. Nie stosujmy jej jako metody odchudzania, a jeśli chcemy oczyścić organizm z toksyn – róbmy to pod kontrolą. Jeśli zależy nam na utracie wagi, zmniejszmy podaż kalorii, ale nie schodząc poniżej granicy 1200 kcal. Tylko wtedy zachowamy energię niezbędną do ćwiczeń, które pozwolą nam przyspieszyć spalanie tłuszczu. A jeśli efekty nas nie zadowalają, skorzystajmy z naturalnych i bezpiecznych suplementów, których szeroki wybór znajdziemy między innymi na stronie medicot.

Rozsądna suplementacja pozwala zwiększyć efekt diety i ćwiczeń, pozwalając w szybszy, ale jednocześnie zdrowy sposób stracić na wadze. Pamiętajmy, że negatywne skutki źle prowadzonej głodówki mogą ciągnąć się za nami długo. Dbajmy o siebie i odchudzajmy się zdrowo!

Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące odchudzania, możesz je napisać na naszym forum medicot.pl/forum współpracują z nami dwaj dietetycy, którzy profesjonalnie odpowiedzą na twoje pytania.

Agnieszka Dec


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać
fot. Sarota PR
Komentarze
comments powered by Disqus
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Serwisy specjalne:
Wydarzenia:
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.