Gigantyczny wyciek danych. Cyberprzestępcy zyskali dostęp do 617 mln kont!

14-02-2019, 18:52

Jak donosi serwis The Register, cyberprzestępcy uzyskali dostęp do około 617 milionów kont użytkowników 16 portali internetowych, w tym Dubsmash i MyFitnessPal. Skradzione dane wystawiono na sprzedaż w sieci Tor za mniej niż 20 tysięcy bitcoinów, czyli za około 274 miliony złotych. Ekspert radzi, by natychmiast zmienić hasła dostępu do stron i aplikacji dotkniętych atakiem.

Jak podaje The Register, skradzione w zeszłym roku informacje zawierały dane osobowe, adresy e-mail, zaszyfrowane jednostronnie hasła oraz informacje dotyczące lokalizacji użytkowników serwisów internetowych i aplikacji Dubsmash, MyFitnessPal, MyHeritage, ShareThis, HauteLook, Animoto, EyeEm, 8fit, Whitepages, Fotolog, 500px, Armor Games, BookMate, CoffeeMeetsBagel, Artsy i DataCamp.

Najwięcej danych wykradziono z popularnej wśród millenialsów aplikacji Dubsmash, która umożliwia użytkownikom tworzyć własne filmy z synchronizacją ust do ulubionych piosenek lub klipów audio. Cyberprzestępcy ukradli dane ponad 162 milionów kont w tej aplikacji, z której na co dzień korzysta m.in. Kendall Jenner, Selena Gomez, czy Kim Kardashian. Jak informują dziennikarze portalu The Register, informacje te zostały zakupione w sieci Tor, czyli wirtualnej części Internetu, która z uwagi na zapewnioną jej użytkownikom anonimowość, dość często wykorzystywana jest do nielegalnych działań.

W opinii Kamila Sadkowskiego, starszego analityka zagrożeń w ESET, sprzedane dane mogą posłużyć cyberprzestępcom do przejęcia kont użytkowników. Dlatego hasła należy jak najszybciej zmienić. Zdaniem eksperta to nie pierwszy i z pewnością nie ostatni duży wyciek danych użytkowników portali internetowych. Najprostszą i najskuteczniejszą ochroną w tego typu sytuacjach jest stosowanie się do zasady „jedno hasło zabezpiecza tylko jedno konto w serwisie internetowym”. Wówczas, wyciek danych z jednego serwisu, nie generuje ryzyka ataku na pozostałe konta użytkownika. Sadowski poleca też korzystanie z menedżera haseł, który pomaga przechowywać je w bezpieczny sposób.

Źródło: ESET


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031