Geolokalizacja zapobiegnie scamowi?

25-03-2010, 20:49

Gmail zyskuje dodatkowe zabezpieczenie – geolokalizację, dzięki której zyskasz informację odnośnie tego, gdzie dochodzi do logowania na Twoje konto pocztowe.

Google wprowadziła do Gmaila nową funkcję, która ma zabezpieczyć użytkowników przed nieautoryzowanym dostępem do niego. Dzięki geolokalizacji posiadacz konta pocztowego od razu uzyska informację odnośnie tego, że do logowania doszło w innym kraju. Gmail wykorzysta do tego osobiste dane zapisane w konfiguracji, a także adres IP, z którego się łączysz.

>> Czytaj także: Google Buzz nie szanuje prywatności użytkowników Gmaila

Każde logowanie do konta pocztowego będzie zapisywane. Dzięki analizie adresów IP Gmail będzie mógł stwierdzić, że dzieje się coś podejrzanego. Alarm włączy się jednak dopiero wtedy, gdy do logowań dochodzić będzie w różnych krajach. Google nie ma bowiem możliwości dokładnego określenia lokalizacji.

Wyświetlana na czerwono wiadomość zawierać będzie kraj, z którego - według Gmaila - doszło do nieautoryzowanego logowania. Dostępnych jest także więcej informacji odnośnie aktywności na koncie – użytkownik może sprawdzić miejsca, urządzenia oraz adresy IP, z których dochodziło do połączenia z kontem.

Jeśli uznasz, że coś jest nie tak, możesz jeszcze na tym samym ekranie zmienić hasło.

Google ostrzega, że ta funkcjonalność ma jedynie wspomóc standardowe środki bezpieczeństwa, a nie zastąpić je. Pamiętaj więc, by Twoje hasło było dość skomplikowane i niełatwe od odgadnięcia. Z nikim się także nim nie dziel. Loguj się tylko z zaufanych miejsc.

>> Czytaj także: Pytania zabezpieczające nie zabezpieczają


Źródło: Google Blog
Tematy pokrewne:  

tag poczta elektronicznatag GMailtag bezpieczeństwo
  
znajdź w serwisie

RSS  


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy