Gdzie można znaleźć numer VIN w samochodzie?

18-08-2020, 19:33

Dzięki numerowi VIN możesz dowiedzieć się wiele przydatnych informacji o swoim pojeździe. Mało kto wie, że numer ten nadaje producent. Istnieją jednak okoliczności, w których to właściciel pojazdu musi złożyć wniosek do wydziału komunikacji, aby nadać swojemu pojazdowi numer VIN. Gdzie możemy go znaleźć? Wszystko znajduje się poniżej.

Sprawdź historię swojego pojazdu

Czego możemy dowiedzieć się dzięki numerowi VIN? Numer ten wskazuje między innymi: liczbę właścicieli, moc i pojemność silnika, rok produkcji, model, przebieg, miejsce zarejestrowania, masę ładowności, czy pojazdy został skradziony, a także wiele innych. Na stronie internetowej https://www.checkcardna.com możesz łatwo i sprawnie sprawdzić historię swojego pojazdu.

W którym dokładnie miejscu znajduje się numer VIN?

Numer VIN to 17 znaków, w których skład wchodzą liczby oraz litery z pominięciem znaków: O, Q oraz I. Nie znajdziemy ich tam, gdyż mogą się one mylić z jedynkami i zerami. Przed rozpoczęciem poszukiwań numeru VIN bezpośrednio w pojeździe, powinniśmy najpierw sprawdzić rubrykę  „E” w dowodzie rejestracyjnym. Następnym miejscem, w którym możemy znaleźć poszukiwany numer, jest tabliczka znamionowa umieszczona na podszybiu auta. Poza tym numer ten może być ulokowany na: ramie nośnej koło przedniego koła, prawym nadkolu, słupku bocznym umieszczonym po stronie kierowcy, przegrodzie czołowej oraz w wielu innych miejscach, które uzależnione są od określonej marki pojazdu. 

W przypadku producenta, jakim jest BMW, numer VIN znajduje się na obudowie deski rozdzielczej po lewej stronie, przegrodzie czołowej oraz na prawym bocznym wzmocnieniu. 

Z kolei w pojazdach firmy Opel numer VIN umieszczony jest na: prawej podłużnicy (za kołem tylnym), wzmocnieniu czołowym, przegrodzie czołowej, a także na podłodze przed fotelem pasażera.

Co tak właściwie oznacza numer VIN?

Pełna nazwa numeru VIN to Vehicle Identification Number, który potocznie nazywany jest numerem nadwozia. Numer VIN tak jak wcześniej pisaliśmy, składa się z VMI, VDS oraz VIS.

VMI - to pierwsze 3 znaki, które odpowiadają za wskazanie nam regionu, z jakiego pochodzi nasz pojazd. Poza tym to właśnie one określają producenta.

VDS - czyli kolejne 6 znaków, które mówią nam o typie i cechach pojazdu, a także o rodzaju konstrukcji oraz nadwoziu. Pamiętajmy jednak o tym, że forma kodowania może być inna w zależności od tego, kto jest producentem danego pojazdu.

VIS - 8 kolejnych znaków (od lewej), które są wyjątkowe dla każdego pojazdu. Za sprawą numeru VIS możemy dowiedzieć się o wyposażeniu, wersji silnika, jak i również o rodzaju napędu zastosowanego w pojeździe. 

Podsumowanie

Sprawdzenie numeru VIN przed zakupem auta może w znacznym stopniu ułatwić Ci wybór odpowiedniego egzemplarza. Dlaczego? Ponieważ informacje zawarte w numerze VIN poinformują Cię o stanie technicznym samochodu. To właśnie dzięki niemu dowiesz się, czy pojazd nie był kradziony bądź czy nie uczestniczył w wypadku. Poza tym, jeżeli Twoje auto uległo uszkodzeniu, po numerze VIN możesz sprowadzić części do pojazdu, jakie będziesz potrzebował. W ofercie niektórych warsztatów samochodowych istnieje możliwość zamówienia danych części samochodowych właśnie po podaniu numeru VIN.


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag VINtag nols
To warto przeczytać


fot. Ericsson


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: