Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Pomysł świetny i zasługuje na pochwałę. W końcu użytkownicy GG uwolnią się od mnóstwa niechcianych linków przesyłanych przez numery spoza listy kontaktów. Niestety, przy implementacji nie obyło się bez problemów. I to sporych. Wielu internautów skarży się na "znikające" rozmowy, a setki są wręcz zrozpaczone - boty informujące np. o rozkładach jazdy autobusów przestały funkcjonować...

Wczoraj serwis alternatywa.info poinformował o kolejnym bocie (Jazdy.net), który w wyniku zmian w protokole GG przestał funkcjonować. Wcześniej informowano o zawieszeniu usług popularnego infobota.

Jak piszą jego autorzy:
Gadu-Gadu Sp. z o.o. wprowadziła w ostatnich dniach filtry mające ograniczyć rozsyłanie wielu wiadomości na raz. Niestety uniemożliwia to działanie Infobota. Wystosowaliśmy prośbę do zespołu Gadu-Gadu o wykluczenie z tego mechanizm numerku Infobota. Na razie czekamy na odpowiedź. Problem ten odbił się szerokim echem w polskich portalach internetowych. Prosimy o cierpliwość i mamy nadzieję, że problem ten niedługo uda się rozwiązać.

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z rzecznikiem Gadu-Gadu, panem Jarosławem Rybusem.

Dziennik Internautów: Napływają do nas skargi użytkowników, którzy nie mogą korzystać z tzw. botów informacyjnych, prezentujących m.in. rozkład jazdy autobusów. Za obecną sytuację obwinia się wprowadzane niedawno przez Gadu-Gadu funkcję mające docelowo blokować spamerów. Czy mógłby Pan opisać pokrótce na czym polega działanie i cel wprowadzenia mechanizmu antyspamowego?

Jarosław Rybus wyjaśnia:
Wielu użytkowników komunikatora Gadu-Gadu, zwracało się do nas z prośbą o ukrócenie zjawiska spamu w komunikatorze (spimu). Poza ograniczeniami, które wprowadziliśmy już jakiś czas temu (np. ograniczona ilość wiadomości), obecnie dział techniczny GG pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami, które mają zmniejszyć znacznie spim, zgodnie z oczekiwaniami użytkowników.

Prowadzone ostatnio działania mają tylko i wyłącznie jeden cel - wyeliminowanie spim-owych, niechcianych wiadomości. Już otrzymaliśmy wiele pozytywnych reakcji od użytkowników.

Ograniczenie możliwości spimowania użytkowników Gadu-Gadu rykoszetem wpłynęło niekorzystnie na tzw. boty informacyjne tworzone przez użytkowników. Otrzymaliśmy e-maile w tej sprawie i już podjęliśmy kolejne decyzje - w najbliższym czasie uruchomimy system autoryzacji infobotów.

W związku z tym uruchomiliśmy specjalny adres e-mail boty@gadu-gadu.pl - prosimy osoby zarządzające infobotami o przesyłanie na ten adres e-mail zgłoszeń o infobotach, które chcą zgłosić do autoryzacji. Autoryzacja infobotów będzie naturalnie bezpłatna. Po dokonaniu pozytywnej autoryzacji będziemy umożliwiać działanie autoryzowanego infobota.

Mamy nadzieję, że wprowadzone zmiany z jednej strony ograniczą spim, a z drugiej pozwolą się rozwijać wielu infobotom.


Jak widać, działanie botów nie zostało zablokowane specjalnie. Boty nie są uznawane przez twórców Gadu-Gadu jako nielegalne klienty ich protokołu, łamiące tym samym regulamin użytkowania sieci Gadu-Gadu. Co więcej, spółce zależy na ich rozwoju.

Bez dwóch zdań, system antyspamowy w GG jest potrzebny. Prawdę mówiąc dziwi jego wprowadzenie dopiero teraz... ale lepiej późno niż wcale. Problemem jednak pozostaje kiepska komunikacja na linii twórcy Gadu-Gadu - społeczność Gadu-Gadu. Autorzy poprawek w protokole nie przewidzieli niestety, że sposób ich implementacji zaburzy działanie wielu usług bazujących na popularnym komunikatorze. Pozostawiając użytkowników samych sobie rozpoczęli proces słusznej krytyki dot. sposobu zmian zachodzących w komunikatorze.

Na szczęście, co można zaobserwować po uruchomieniu specjalnego adresu e-mail, reakcja ekipy Gadu-Gadu na błędy jest niemalże natychmiastowa i godna pochwały. Wszystko wskazuje na to, że już niebawem wszystkie infoboty powrócą do łask, ku uciesze użytkowników.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Alternatywa.info