Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

(akt.) Gadu-Gadu teraz z antyspimem i geolokalizacją

27-05-2009, 15:46

Pojawiła się najnowsza wersja komunikatora Gadu-Gadu (build 8704). Wyposażono ją w funkcję geolokalizacji, która umożliwi ustalenie położenia znajomych. Co chyba jednak ważniejsze, producent dodał filtr niechcianych wiadomości (antyspim). W aktualizacji podajemy szczegóły na ten temat.

W nowym GG wśród statusów dostępności znalazły się dwa nowe: PoGGadaj ze mną (informujący innych naszych znajomych, że jesteśmy otwarci na rozmowę i mamy czas) oraz Nie przeszkadzać (informujący o tym, że jesteśmy zajęci i nie możemy w danej chwili rozmawiać).

Przy ustawieniu tego dyskretnego trybu nowe nadchodzące wiadomości nie będą "wyskakiwać" w dymkach, a tylko zmienią ikonkę Gadu-Gadu na kopertę. Nie będą też odgrywane dźwięki, które mogłyby przeszkodzić w oglądaniu filmu albo grze.

Tym samym dwa nowe statusy dołączyły do klasycznych kultowych statusów GG: dostępny, zaraz wracam, niewidoczny, niedostępny. Łącznie jest ich obecnie 6.

Wprowadzono zmiany w katalogu publicznym, z których najważniejszą z nich jest geolokalizacja, czyli możliwość sprawdzenia, w jakim miejscu znajdują się znajomi z GG. System geolokalizacji wykorzystuje w tym celu serwis Bliziutko.pl uruchomiony przez GG Network w lutym.

Odtwarzacz w najnowszym GG
fot. DI, zrzut z ekr. - Odtwarzacz w najnowszym GG

Jeśli chodzi o filtr antyspimowy, to działa on, wycinając w wiadomościach spamerów linki do stron WWW, przez co wysyłanie spamu staje się nieopłacalne i nieefektywne. W oficjalnym komunikacie na ten temat firma GG Network nie podaje większej ilości szczegółów. Dziennik Internautów będzie jeszcze pytał przedstawiciela GG o ten filtr.

Filtr działa w najnowszych wersjach komunikatora Gadu-Gadu, które można pobrać ze strony programu.

Nowe Gadu-Gadu wprowadza też zmiany we wbudowanym odtwarzaczu radia internetowego Open.FM. Użytkownik włączając wybrany kanał muzyczny może zobaczyć okładkę i tytuł płyty, z jakiej pochodzi grany w danym momencie utwór.

Jedno kliknięcie wystarczy, aby wyświetlić tekst odtwarzanej wybranej piosenki. Już niedługo teksty granych piosenek mają być dostępne dla wszystkich utworów. Dzięki współpracy Open.FM z siecią Empik i firmami Iplay i Ticket Online użytkownik GG może kupić płytę, dzwonek czy bilet na koncert ulubionego zespołu.

AKTUALIZACJA

Przedstawiciel GG Network Jarosław Rybus opisał dla Dziennika Internautów działanie filtra antyspimowego. Wyjaśnił, że filtr na podstawie specjalnego algorytmu rozpoznaje wiadomości spim. O szczegółach algorytmu GG nie chce mówić, ale podaje definicję "wiadomości o od nieznajomych".

Załóżmy, że użytkownik A wyśle wiadomość do B. Jeśli B nie ma na swojej liście kontaktów użytkownika A, to otrzyma zmienioną wiadomość. B może jednak odpowiedzieć do A linkiem, nawet jeśli A nie ma B na liście kontaktów.

- Ten scenariusz odpowiada np. pytaniu klienta do sklepu (np. sklep podaje nr GG na swojej stronie w celu kontaktu) - sprzedawca może odpowiedzieć linkiem, bo został "zagadany" - wyjaśnia Jarosław Rybus.

Rzecznik GG Network dodał, że przy filtrowaniu linków nie są brane pod uwagę wiadomości do i od botów zarejestrowanych przez GG jako boty. Nie są też filtrowane wiadomości przesyłane przy użyciu GaduWidgeta. Ponadto istnieje możliwość wyłączenia filtru.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: GG Network