Fundusze UE wydawane za wolno

18-10-2011, 20:09

Faktycznie dostępna pula wolnych pieniędzy, zwłaszcza dla przedsiębiorców, jest już bardzo mała. Jednak po widocznej mobilizacji i dużym przyspieszeniu w kontraktacji funduszy strukturalnych w ubiegłym roku, obecny rok przyniósł wyraźne spowolnienie jej tempa.

Obecnie już dwie trzecie wszystkich pieniędzy unijnych przeznaczonych na lata 2007–2013 zostały zagospodarowane w postaci umówi z beneficjentami, a jedna czwarta została objęta wydatkami.

W BCC zaprezentowany został V raport nt. stanu wykorzystania funduszy europejskich. Autorem raportu jest dr Jerzy Kwieciński, ekspert BCC ds. funduszy europejskich, b. wiceminister rozwoju regionalnego i członek Monitorującego Komitetu BCC.

Raport zawiera dokładną, aktualną analizę stanu wykorzystania funduszy europejskich na lata 2007-2015 w Polsce, w ramach Narodowej Strategii Spójności 2007-2013 oraz w krajowych i regionalnych programach operacyjnych.

Przy takim tempie wykorzystania środków z UE jak w ostatnich dwóch latach, kontraktacja zakończyłaby się w 2013 r., a wydatkowanie dopiero na koniec 2018 r. Powinniśmy podpisywać umowy na sumę ok. 5 mld zł miesięcznie i w takim samym tempie je wydawać, aby obecna i przyszła perspektywa budżetowa nie zazębiły się. Musimy wydawać te pieniądze dwa razy szybciej. Nie możemy przespać właściwego momentu, bo będziemy mieli problemy z pełnym wykorzystaniem funduszy europejskich – powiedział na konferencji w BCC dr Jerzy Kwieciński, ekspert ds. rozwoju regionalnego i funduszy Unii Europejskiej.

Czytaj też: Dotacje POIG: Nie zwlekaj z wnioskiem, pamiętaj o alternatywach

Z ww. raportu wynika, że Fundusze Europejskie dodają dodatkowy 1% do polskiego PKB rocznie, a Polska aktualnie najlepiej wydatkuje środki z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz w ramach programów regionalnych. Najwolniej realizowane są projekty związane z gospodarką wodno-kanalizacyjną oraz budową społeczeństwa informacyjnego (budowa sieci internetu szerokopasmowego).

Odżywa również problem efektywnego zagospodarowania pieniędzy z Unii Europejskiej, ponieważ sytuacja budżetu nie będzie w najbliższych latach dobra. W tym kontekście, abyśmy mieli środki potrzebne na wkład własny, konieczna jest reforma finansów publicznych, o czym BCC mówi od kilku lat – powiedział prezes BCC Marek Goliszewski.

W nowej perspektywie budżetowej głównym beneficjentem unijnych dotacji powinien być sektor transportowy. Komisja Europejska jednak nie chce zgodzić się na przesunięcie części środków z dróg na inwestycje kolejowe. Co prawda, będzie do pozyskania dodatkowa pula środków na transport – 50 mld euro – jednak nie będą one podzielone na poszczególne kraje, lecz przyznawane na zasadzie konkursu.


Następny artykuł » zamknij

Kielc-e-COMmerce

Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31