Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Freelancer w Polsce: optymistyczny i niezależny

21-09-2010, 17:06

Rodzimy typ freelancera charakteryzuje się optymizmem w stosunku do swoich dochodów, otwartością na nowe działania, a ponad 70% z nich prowadzi firmy, które nie funkcjonują dłużej niż 3 lata. Największą przeszkodą dla tzw. niezależnych pracowników są wysokie składki ZUS – wynika z badania "Freelancer w Polsce 2010" przeprowadzonego przez inFakt.

Sonda
Czy status freelancera byłby dla ciebie odpowiedni?
  • Tak
  • Nie
  • Nie mam zdania
wyniki  komentarze

Niedawno informowaliśmy w Dzienniku Internautów o wynikach badania przeprowadzonego na zlecenie UPC Polska, z którego wynika, że głównym powodem do zakładania własnej firmy jest chęć bycia niezależnym. Wówczas „niezależność” wskazało 72% badanych. W badaniu inFakt jest to prawie 56% respondentów.

Według Europejskiego Badania Przedsiębiorstw 2009 (ECS 2009) 21% wszystkich przedsiębiorstw współpracuje z co najmniej jednym pracownikiem niezależnym. Jednocześnie z roku na rok rośnie liczba osób, które decydują się na pracę poza etatem, w tym na freelancing.

Ten ogólnoeuropejski trend jest coraz bardziej widoczny w Polsce. Freelancerzy stają się znaczącą grupą na rodzimym rynku pracy. Rośnie ich wpływ na rzeczywistość gospodarczą, zarówno jako dostawców usług, jak i odbiorców wyspecjalizowanych produktów. Można śmiało przypuszczać, że trend ten będzie utrzymywał stałą tendencję wzrostową.

>> Czytaj też: Nowe biuro coworkingowe w Krakowie dla freelancerów

Freelancerzy są obecni najczęściej w handlu
fot. - Freelancerzy są obecni najczęściej w handlu
Badani freelancerzy prowadzą działalność głównie w szeroko pojętych usługach. Przoduje handel i sprzedaż (16,83%), informatyka/programowanie (14,60%) oraz doradztwo i konsulting (11,01%). Dość licznie reprezentowane są również budownictwo (8,79%) oraz grafika i projektowanie (8,17%). Najmniej freelancerów znajdziemy wśród osób działających w branży medycznej (0,50%) czy motoryzacji (1,98%).

Freelancerzy rozliczają się przez księgowego lub biuro rachunkowe
fot. - Freelancerzy rozliczają się przez księgowego lub biuro rachunkowe
Znaczna część grupy badanych freelancerów powierza obsługę księgową zewnętrznym firmom (67,95%). Pozostali (31,93%) radzą sobie ze sprawami księgowymi swojej firmy samodzielnie, w tym 3,47% wykorzystuje w tym celu oprogramowanie online. Analiza kolejnego pytania pokazuje dużą otwartość wśród freelancerów, by do prowadzenia księgowości wykorzystywać narzędzia online - 51,12 % ankietowanych odpowiedziało pozytywnie na pytanie, czy są gotowi do prowadzenia księgowości za pomocą oprogramowania online.

Freelancerzy są optymistyczni
fot. - Freelancerzy są optymistyczni
Freelancerzy cechują się wysokim poziomem optymizmu, prognozując swoje wyniki finansowe w tym roku. Aż 60,64% ankietowanych spodziewa się wzrostu wyników w 2010 roku w porównaniu do roku 2009. Jedynie 4,7% respondentów oczekuje ich spadku. 69,06% freelancerów biorących udział w badaniu zadeklarowało, że obecny poziom przychodu nie jest dla nich satysfakcjonujący, a jedynie 5,57 % uznało go za bardzo satysfakcjonujący.

>> Czytaj też: Praktyczny marketing w małej firmie

Niezależność ponad wszystko
fot. - Niezależność ponad wszystko
Ponad połowa ankietowanych (55,82%) odpowiedziała, że najważniejszym czynnikiem, jaki skłonił ich do założenia własnej działalności była potrzeba niezależności. Dla 21,66% motywacją była możliwość wyższych zarobków, a dla 8,79% swoboda decydowania o rodzaju projektów, w jakie się angażują. 10,52% badanych to freelancerzy nie z wyboru - założenia działalności gospodarczej wymagali od nich pracodawcy.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: inFakt.pl



Ostatnie artykuły:

fot. HONOR








fot. Freepik



fot. ING