Francja zapłaci młodym, by muzykę pobierali legalnie

14-10-2010, 07:26

Program ma kosztować 50 milionów euro i sprawić, by młodzi internauci nauczyli się kupować muzykę w sklepach online. Zgodę na jego uruchomienie wyraziła Komisja Europejska.

Rząd w Paryżu, walcząc z nielegalną wymianą plików, chce zachęcić młodych internautów do korzystania ze zgodnych z prawem sposobów pozyskiwania muzyki. Innymi słowy do kupowania w sklepach. Carte musique ma być sprzedawana internautom w wieku od 12 do 25 lat. Jej cena nominalna to 50 euro, jednak chętni zapłacą jedynie połowę. Drugą część pokryje budżet państwa.

>> Czytaj także: Szczepionka uchroni przed p2p? 

Program ma potrwać dwa lata, a każdy internauta będzie mógł kupić jedną kartę na rok. Paryż spodziewa się, że sprzedawanych rocznie będzie około miliona takich kart. Łączny koszt dla francuskich podatników wynieść więc powinien około 50 milionów euro. Ponieważ kwota ta trafi bezpośrednio do podmiotów zajmujących się sprzedażą muzyki, uznana została za pomoc publiczną.

Przed startem programu konieczne było więc uzyskanie zgody Komisji Europejskiej. Ta w czwartek jej udzieliła. Bruksela uznała, że cel, jaki Carte musique ma osiągnąć, leży w interesie społecznym. Przyczynić się bowiem może do zwiększenia oferty legalnych sklepów, a w konsekwencji także do obniżenia cen dzięki wzmożonej konkurencji.

KE podkreśliła także w komunikacie, że rosnąca nielegalna wymiana plików może spowodować zniknięcie działających zgodnie z prawem sklepów. Francuski program służy także zmianie świadomości klientów i ich zwyczajów. Jest to łatwiejsze, gdy są oni jeszcze młodzi.

>> Czytaj także: MPAA: Piractwa nigdy nie zwalczymy

- Witamy inicjatywy Państw Członkowskich zwiększające dostępność muzyki online po niższych cenach dla konsumentów poprzez legalne kanały dystrybucji. Muzyka online jest czynnikiem sprzyjającym sukcesowi internetu oraz rozwojowi gospodarczemu. Musimy jednak zapewnić, że tego typu inicjatywy wprowadzane są w zgodzie z unijnym prawem o pomocy publicznej - powiedział Joaquin Almunia, komisarz ds. konkurencji.

Trudno powiedzieć, czy program przyniesie spodziewane efekty. Nie można wykluczyć wysokiego popytu na karty, co ponadplanowo zwiększy wydatki państwa. Nie ma też żadnej gwarancji, że osoby, które Carte musique kupią, nie będą dalej nielegalnie dzielić się plikami. Na pewno zyskają za to, przynajmniej przez dwa lata, właściciele sklepów z muzyką.


Źródło: Komisja Europejska
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930