Francja: Zaczynają walkę z komórkami

01-06-2009, 21:47

Mimo braku jasnych dowodów na szkodliwość promieniowania generowanego przez telefony komórkowe we Francji wprowadzone zostaną regulacje, mające na celu zmniejszenie ich potencjalnego negatywnego oddziaływania.

Wciąż nie jest do końca jasne, czy używanie telefonów komórkowych jest niekorzystne dla zdrowia czy też nie, a jeśli tak, to jak bardzo. Sami naukowcy nie są co do tej kwestii zgodni. Francuzi, nie chcąc jednak ryzykować, postanowili wytoczyć komórkom wojnę. Przedstawione nad Sekwaną pomysły od razu nasuwają skojarzenia z kampaniami przeciwko paleniu papierosów.

Francja znana jest z prowadzonych tam dyskusji odnośnie najnowszych zdobyczy technologicznych i ich wpływu na zdrowie. Jeśli pomysły grup obywatelskich zostaną wprowadzone w życie, można będzie mówić o prawdziwej rewolucji.

Rząd w Paryżu chce zakazać używania telefonów komórkowych w szkołach, a firmom nakazać kupowanie pracownikom aparatów, które działać będą tylko wtedy, gdy do ucha włożona zostanie słuchawka. Dla dzieci mają powstać specjalne telefony, które umożliwiać będą jedynie wysyłanie SMS-ów. Na opakowaniach mają pojawić ostrzeżenia o szkodliwości dla zdrowia – podaje Gazeta Wyborcza.

Pod wpływem nacisków społecznych niektóre biblioteki publiczne postanowiły zrezygnować u siebie z internetu bezprzewodowego, a w Wersalu mieszkańcy wymusili decyzją sądu demontaż masztu przekaźnikowego. Sąd uznał, iż pomimo braku dowodów na szkodliwość promieniowania same obawy mieszkańców są wystarczające, by maszt zdemontować.

Nie brak jednak krytyków, którzy działania tego typu grup porównują do średniowiecznej inkwizycji.


Źródło: Gazeta Wyborcza
Tematy pokrewne:  

tag telefony komórkowe
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930