Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Ponad milion niebezpiecznych witryn z fałszywym oprogramowaniem antywirusowym, wypozycjonowanych w wyszukiwarkach dla słowa Ford wykryło niedawno laboratorium Panda Security. Atak typu black hat SEO miał na celu rozpowszechnienie programów MSAntiSpyware2009 oraz Anti-Virus-1, podszywających się pod antywirusy.

Złośliwe oprogramowanie rozpowszechniane jest poprzez wyniki fikcyjnych stron związanych z firmą Ford Motor Co., które pojawiają się w wyszukiwarkach internetowych. Internauta, który kliknie na link do złośliwej strony, automatycznie przekierowywany jest na witrynę, na której powinien znajdować się materiał wideo. Jednak aby uruchomić film, konieczne jest pobranie dodatkowego programu. Program ten to nic innego, jak fałszywy program antywirusowy.

Panda Security wykryła dwa fałszywe programy antywirusowe, rozpowszechniane w opisany powyżej sposób –MSAntiSpyware2009 oraz Anti-Virus-1.

Wymienione fałszywe programy antywirusowe stworzono, aby przekonać użytkowników, że ich komputery zostały zainfekowane złośliwym oprogramowaniem. Zainstalowane fałszywe oprogramowanie przeprowadza symulację skanowania systemu i rzekomo wykrywa złośliwe kody w komputerze. Po przeprowadzeniu skanowania proponowana jest użytkownikowi (za pomocą okien pop-up lub banerów) możliwość zakupu płatnej wersji fałszywego programu antywirusowego, który rzekomo miałby zneutralizować zagrożenia. W przypadku rezygnacji z zakupu złośliwy kod uniemożliwia prawidłowe działanie komputera, aby ostatecznie skłonić użytkowników do nabycia produktu.

Eksperci ds. bezpieczeństwa ostrzegają, że powszechność tego rodzaju złośliwego oprogramowania wzrosła w sposób znaczący w ciągu ostatniego roku. Zgodnie z danymi Panda Security liczba odmian fałszywych programów antywirusowych zwiększyła się stukrotnie między pierwszym kwartałem 2008 r. a odpowiednim okresem roku 2009. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2009 roku wykryto 111 086 nowych odmian fałszywych programów antywirusowych, czyli o 20% więcej niż w ciągu całego 2008 roku.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Panda Software



Ostatnie artykuły:





fot. Freepik




fot. Freepik



fot. DALL-E