Firefox staje do służby

05-02-2006, 10:37

Interoperacyjność, stabilność, bezpieczeństwo i zgodność ze standardami W3C - te właśnie cechy przekonały francuską żandarmerię do migracji na przeglądarkę Firefox i klienta poczty Thunderbird.

Migracja dotyczy około 70 tysięcy komputerów pracujących w służbie francuskiej żandarmerii. Jak mówi gen. Christian Brachet, szef działu IT francuskiej policji, decydujące znaczenie w tym przypadku ma bezpieczeństwo i interoperacyjność.

Firefox pracuje dobrze na wszystkich popularnych systemach operacyjnych (Windows, Mac OS X i Linux). Poza tym dopasowując strukturę informatyczną policji do standardów W3C nie narzuca się obywatelom żadnej konkretnej przeglądarki. To dla francuskiej żandarmerii bardzo ważne, bo w przyszłości chciałaby ona uruchomić system powiadamiania o przestępstwach przez internet.

Nie bez znaczenia są także koszty nabycia programu, które nie dość, że w przypadku Firefoksa są dużo niższe, to dodatkowo nie są uzależnione od ilości stanowisk.

Nie jest to pierwszy krok żandarmerii w stronę oprogramowania z otwartym kodem. W zeszłym roku policjanci przeszli na otwarty pakiet biurowy OpenOffice.org 1.4. Do marca pakiet zostanie wymieniony na nowszą wersję 2.0.

Oszczędności z tego tytułu wyniosły ponad 2 miliony euro, czyli tyle ile kosztowałby zakup rocznej licencji na MS Office.

W zeszłym roku pisaliśmy w DI także o paryskiej migracji na open source. Stopniowo przechodzą na wolne oprogramowanie także francuskie ministerstwa.

W tej chwili migracje dotyczą pojedynczych aplikacji pracujących na platformie Windows, ale nie wykluczone, że za jakiś czas dojdzie do bardziej zdecydowanych przesiadek na system Linux.

Następny artykuł » zamknij

Adobe CS2 do łatania

Źródło: Yahoo
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy