Firefox 9 i podsumowanie roku od Mozilli (wideo)

21-12-2011, 13:04

Mozilla wydała dziewiątą wersję przeglądarki Firefox na systemy Windows, Mac, Linux i Android. Ponadto twórcy Firefoksa podsumowali 2011 rok, przypominając o nowościach, jakie w tym roku pojawiły się w przeglądarce.

Mozilla udostępniła nowe wersje Firefoksa dla komputerów biurkowych oraz dla Androida. W wersji desktopowej pojawiły się następujące nowości:

  • technologia Type Inference, która poprawia wydajność JavaScriptu, co ma znaczenie dla szybkości i płynności przeglądania bogatych graficznie stron;
  • obsługa gestów multi-touch na dwa palce w systemie Mac OS X Lion, ułatwiająca nawigację między stronami;
  • usprawnienia deweloperskie, w tym wsparcie fragmentacji zapytań XHR, dzięki czemu witryny mogą wyświetlać zawartość już w momencie jej pobierania, zamiast czekać na zakończenie ściągania.

Firefox w 2011 r. - infografika
fot. Mozilla - Firefox w 2011 r. - infografika

Jeśli chodzi o wersję dla Androida, to została ona dostosowana do tabletów. Użytkownicy mogą łatwiej przełączać karty i mogą korzystać z widoku pionowego i poziomego, zwyczajnie obracając urządzenie. Firefoksa na Androidzie prezentuje film pod tym tekstem.

Czytaj: Google nie zostawi Mozilli na lodzie - jest nowe porozumienie

Może się wydawać, że najnowsza wersja Firefoksa wprowadza niewiele zmian. W ogóle od czasu przyspieszenia cyklu wydawniczego ma się wrażenie, że przeglądarka Mozilli niemal stoi w miejscu, ale to tylko wrażenie wynikające z braku "wielkich wydań".

Mozilla przygotowała ciekawą infografikę (zob. obrazek po lewej), która podsumowuje tegoroczne osiągnięcia twórców Firefoksa. Warto przy tej okazji przypomnieć o takich rzeczach, jak zaangażowanie Mozilli w ochronę przed śledzeniem internautów (zob. Do NoT Track w DI), wprowadzenie Firefoksa na Androida i wsparcie dla nowych technologii, m.in. w zakresie HTML5. Według Mozilli w tym roku Firefox przyśpieszył 7-krotnie w porównaniu z wersją 3.6 i 32-krotnie z wersją 1, a zużycie pamięci spadło o 50%.

Poniżej film prezentujący Firefoksa na Androidzie:

Czytaj: Firefox świętuje 7 urodziny


Źródło: Mozilla
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31