Firefox 3.5: wersja Preview i projekt "35 dni"

10-06-2009, 09:07

Firefox 3.5 Preview to kolejna testowa, ale już dość stabilna wersja najnowszej przeglądarki Mozilli. Została ona wydana wczoraj i stanowi zapowiedź wersji RC. Firefox 3.5 ma być przełomem nie tyle dla użytkowników, ile dla twórców stron internetowych. Aby mogli się oni zapoznać z możliwościami, jakie daje ta przeglądarka, uruchomiono projekt "35 dni".

Firefox 3.5 Preview jest przeznaczony do testowania przez programistów i do oceny przez społeczność użytkowników. Ponad 800 tys. użytkowników wersji Firefox 3.5 Beta 4 otrzyma automatycznie aktualizację do wersji Firefox 3.5 Preview w ciągu 24 godzin od wydania.

Aktualizacja zawiera wiele poprawek zwiększających stabilność, usuwających błędy z mechanizmu JavaScript oraz poprawiających wbudowane odtwarzanie wideo i dźwięku, opartych na formacie Ogg. Choć wydanie to nie przeszło jeszcze testów wymaganych do ogłoszenia go wersją kandydującą, uważa się je za stabilne w codziennych zastosowaniach.

Osoby, które nie brały udziału w testach beta, zachęcane są do czekania na wersję RC. Według przedstawicieli Mozilli powinna się ona ukazać w ciągu 1-2 tygodni. Jeśli komuś mimo to jest śpieszno do wypróbowania przeglądarki, powinien on zainstalować ostatnią wersję beta i następnie pobrać aktualizację.

Firefox 3.5 w 35 dni

W założeniu Mozilli Firefox 3.5 ma być przeglądarką, która pchnie do przodu cały internet. Produkt będzie zawierał nowe ustawienia prywatności i nowy silnik JavaScript, ale obok tego będzie wiele funkcji ważnych przede wszystkim dla deweloperów.

Firefoksa 3.5 ma cechować obsługa otwartych formatów wideo, rozszerzone właściwości CSS, pobieralne czcionki, możliwość dostarczenia danych geolokacyjnych i in. Projekt "35 dni" ma na celu przybliżenie tych zagadnień deweloperom. W ramach tej akcji na stronie hacks.mozilla.org kolejne funkcje Firefoksa 3.5 będą prezentowane w dwóch postach dziennie przez 35 dni.

Pierwszy post z danego dnia prezentuje jedną nową funkcję Firefoksa - jak jej używać, po co ją dołączono i do czego się może przydać. Drugi post ma być czystą zabawą z przykładowymi demonstracjami, które utworzono z wykorzystaniem wszystkich funkcji dostępnych w Firefoksie 3.5.

Niektóre posty będą tworzone przez czołowych programistów Mozilli. Inne będą pisane przez ludzi, którym po prostu dano szansę skorzystania z nowej technologii i opisania jej. Przedstawiciele Mozilli mówią, że zależy im nie tylko na wypromowaniu swojej przeglądarki, ale także na... zachęceniu konkurencji do implementowania podobnych rozwiązań.


Źródło: Mozilla
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy