Firefox 17 integruje się z Facebookiem. Niebawem wsparcie dla innych serwisów

21-11-2012, 10:03

Firefox umożliwia śledzenie wiadomości znajomych z Facebooka w czasie przeglądania innych stron internetowych. Wszystko dzięki nowemu społecznościowemu API (Social API), które w przyszłości może integrować przeglądarkę z różnymi usługami społecznościowymi.

Wczoraj Mozilla przedstawiła nową przeglądarkę Firefox 17, a wraz z nią Social API - rozwiązanie umożliwiające serwisom społecznościowym integrowanie się z Firefoksem. API udostępnia takie funkcje, jak paski społecznościowe, powiadomienia, przyciski i możliwość komunikowania się ze znajomymi.

Pierwszy serwis społecznościowy, jaki udało się połączyć z Firefoksem, to Facebook. Owocem współpracy Facebooka i Mozilli jest aplikacja Messenger dla przeglądarki Firefox. Aby z niej skorzystać, trzeba zaktualizować swojego Firefoksa do najnowszej 17 wersji, a następnie udać się na stronę Messengera dla przeglądarki Firefox i wcisnąć przycisk Włącz.

Działającą aplikację widać na obrazku poniżej:

zrzut

Facebook dla tych, którzy go chcą

Po włączeniu nowej funkcji użytkownik ma dostęp do społecznościowego paska bocznego, który udostępnia m.in. czat i powiadomienia. Ciekawe jest to, że w pasku adresu pojawia się przycisk "Lubię to" umożliwiający polubienie nawet takich witryn, które nie mają u siebie przycisku Facebooka.

Mozilla zapowiada udostępnienie narzędzi społecznościowych dla usług innych niż Facebook. Warto zauważyć, że odbywa się to w modelu "opt-in", tak więc użytkownik nie dostaje funkcji społecznościowych, jeśli ich nie chce. Wydaje się to o wiele rozsądniejszym podejściem niż wcześniejsze projekty, takie jak RockMelt - ta przeglądarka bezwzględnie wymagała konta w serwisie społecznościowym. Inna społecznościowa przeglądarka - Flock - umarła niemal niezauważenie, choć miała kilka ciekawych rozwiązań. 

Sonda
Co myślisz o integracji Facebooka z Firefoksem?
  • bardzo przydatna nowość
  • zbędny fajerwerk
  • nie używam Firefoksa
wyniki  komentarze

Przygotowanie gruntu dla Firefox OS?

Można się zastanawiać nad tym, czy funkcje społecznościowe w przeglądarce Firefox nie stanowią wstępu do funkcji społecznościowych w systemie Firefox OS, który może zrealizować ideę "smartfona dla mas". Teoretycznie bowiem użytkownikowi urządzenia przenośnego nie trzeba bardzo mocnego sprzętu. Wystarczający lekki system oparty na przeglądarce, podczas gdy przetwarzanie danych zostanie przeniesione do chmury.

Pomysł na taki "internetowy" system od Mozilli spodobał się już operatorom telekomunikacyjnym, a ostatnio podchwyciła go Nokia, która udostępni swoje mapy na Firefox OS. Firefox OS może się pojawić na rynku już w 2013 roku, a dobre wsparcie dla usług społecznościowych z pewnością może mu tylko pomóc.


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Grudzień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031