Fedora Core. Biblia

RECENZJA, M. Opolski 18-07-2005, 10:10

Fedora Core to jedna z najbardziej popularnych dystrybucji Linuksa, firmowana przez Red Hat Inc. Z kolei "Fedora Core. Biblia" to obszerne kompendium wiedzy na jej temat.

Fedorowa biblia stanowi przewodnik przeznaczony dla początkującego użytkownika (nieposiadającego wcześniej wiedzy na temat Linuksa lub posiadającego ją tylko w niewielkim stopniu).

Krok po kroku prowadzi przez kolejne zagadnienia - co ważniejsze opisując je jasnym dla "niewtajemniczonych" językiem. Jasnym, a jednocześnie nie popadającym w "wodolejstwo".

Ponad tysiącstronicowa pozycja została przez autora na pięć głównych części.

Pierwsza część poświęcona jest kwestiom podstawowym: ogólnym wprowadzeniem do tematu, opisem instalacji systemu i zapoznaniem ze środowiskiem graficznym. Również tutaj znajduje się rozdział poświęcony pracy z powłoką systemową oraz edytorem vi.

Po zakończeniu lektury wprowadzającej dochodzimy do części II zatytułowanej "Fedora Core w praktyce" - dotyczącego tego, co interesuje każdego przeciętnego użytkownika, chcącego swobodnie korzystać z aplikacji lub łączyć się z internetem. Jasno opisano tu instalację programów tak z pakietów RPM, jak i z kodu źródłowego.

Jest tu również fragment poświęcony uruchamianiu programów nielinuksowych - dosowych za pomocą DosEmu, windowsowych za pomocą WINE oraz macintoshowych poprzez ARDI Executor. Także w drugiej części zawarto informacje związane z obsługą aplikacji internetowych oraz multimediów (od nagrywanie płyt po korzystanie z kamer internetowych.

Część trzecia - "zarządzanie systemem Fedora Linux" - to przejście do bardziej konkretnych zagadnień. Tutaj znaleźć można informacje na temat administrowania systemem, jego konfigurowania i monitorowania wydajności, a także automatyzacji pracy. Również w tym dziale odszukać można wiadomości dotyczące bezpieczeństwa systemu i przechowywanych na dysku danych. Począwszy od kwestii tworzenia kopii bezpieczeństwa autor porusza kolejne zagadnienia z tego zakresu. A to ochrona przed atakami typu DDoS, a to konfiguracja filtrującego firewalla iptables, a to z kolei korzystanie z SSH.

Kolejna, czwarta część, poświęcona jest konfiguracji usług sieciowych. Tutaj czytelnik może nauczyć się korzystania z wirtualnych sieci prywatnych (VPN) czy stawiania i konfigurowania serwerów. Także w tej części opisana została współpraca systemów mac'owych z serwerami linuksowymi. Wreszcie część piąta opisuje jądro systemu.

Jako całość książka doskonale nadaje się na lekturę dla początkującego, który chce się nauczyć obsługi Linuksa. I choć pisana była za "kadencji" Fedory Core 2 (aktualnie dystrybuowana jest Fedora 4) i ta też została zamieszczona na płytach dodanych do fedorowej biblii, to "świeży" użytkownicy pozycją tą na pewno się nie zawiodą i bez wątpienia pomoże im ona wejść w świat Pingwina..


okładka książki
Fedora Core 2. Biblia

Autor: Christopher Negus
Tłumaczenie: Piotr Pilch
ISBN: 83-7361-723-X
Tytuł oryginału: Red Hat Fedora Linux 2 Bible
Format: B5, stron: 1216; oprawa twarda
Zawiera 4 CD-ROMy
Data wydania: 12/2004
Cena książki: 149.00 zł

Następny artykuł » zamknij

Dzień Administratora!

Tematy pokrewne:  

tag open sourcetag Linuxtag Fedora Core
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031