FBI vs Wikipedia - poszło o pieczęć

04-08-2010, 06:52

Rządowa agencja zarzuca internetowej encyklopedii bezprawne użycie swojej pieczęci. Ta odpowiada, że FBI dokonała błędnej interpretacji prawa i żądań spełniać nie zamierza.

Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI) w oficjalnym liście zażądało od administratora internetowej Wikipedii usunięcia z serwisu swojej oficjalnej pieczęci. Jako powód podano brak zgody FBI na jej użycie, co jest sprzeczne z amerykańskim prawem. Jeśli pieczęć nie zniknie z wpisu o FBI, administratorom może grozić kara grzywny, pozbawienia wolności lub nawet obie jednocześnie - informuje serwis BBC News.

FBI twierdzi, że cała sytuacja jest "problematyczna". Według Biura miałoby dojść do intencjonalnego naruszenia prawa przez użytkowników Wikipedii.

>> Czytaj także: Kilka linijek z Wikipedii też może być plagiatem 

Odpowiedź prawników internetowej encyklopedii nie pozostawia złudzeń co do ich stanowiska. Mike Godwin dowodzi, że jest zasadnicza różnica między określeniami "problematyczny" i "niezgodny z prawem". A o tym drugim pojęciu mówi amerykańskie prawo w tym zakresie. Co więcej, chroni ono społeczeństwo przed użyciem rozpoznawalnych znaków w celu popełnienia przestępstwa oszustwa.

W tym wypadku nie może być o tym mowy. Pieczęć FBI została użyta wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych, nikt nie miał zamiaru wykorzystywać jej do celów innych niż zgodne z prawem. Wikipedia nie zamierza spełnić żądań Biura.


Następny artykuł » zamknij

W USA podglądają BlackBerry

Źródło: BBC News
Tematy pokrewne:  

tag Wikipediatag prawotag FBI
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031