Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

FBI uderza w strony z pirackimi aplikacjami mobilnymi, zlokalizowane poza USA

23-08-2012, 11:59

FBI wraz z policją z Francji i Holandii zamknęła trzy serwisy z pirackimi aplikacjami dla Androida. Ich domeny zostały przejęte. Nie wiadomo nic o aresztowaniach, ale jest pewne, że amerykańskie siły antypirackie mają nowy obszar zainteresowań i nie ograniczą się do serwerów w granicach USA.

Stany Zjednoczone nie od dziś cenzurują pirackie strony poprzez przejmowanie domen i choć tego typu cenzura czasem odbywała się niezgodnie z prawem, jej zastosowanie jest coraz szersze. Coraz częściej blokowane są strony nieamerykańskie i władze USA mogą w istocie ocenzurować każdą stronę z końcówką np. .com albo .org. Ponadto co pewien czas dowiadujemy się o obejmowaniu cenzurą coraz to innych kategorii serwisów.

Czytaj: Google obniży ranking "pirackich" stron, czyli cenzura przez samoregulację

Przedwczoraj amerykański Departament Sprawiedliwości ogłosił, że po raz pierwszy uderzył w strony z pirackimi aplikacjami dla Androida. Przejęto domeny trzech serwisów:

  • applanet.net,
  • appbucket.net
  • snappzmarket.com.

Pod wspomnianymi adresami ujrzymy teraz informacje o przejęciu domeny.

Operacja policyjna przeciwko wspomnianym stronom obejmowała nie tylko przejęcie domen. Departament Sprawiedliwości wspomina o międzynarodowej akcji obejmującej współpracę z policją francuską i holenderską. Nie wiadomo, czy ktoś został zatrzymany.

- Rozprawienie się z piractwem dzieł chronionych prawem autorskim - włączając w to popularne aplikacje - jest głównym priorytetem Wydziału Karnego - mówił asystent prokuratora generalnego Lanny A. Breuer. - Aplikacje stają się coraz bardziej kluczową częścią gospodarki naszego kraju i kultury twórczej i Wydział Karny jest zobowiązany pracować z partnerskimi organami ścigania w celu chronienia twórców tych aplikacji oraz innych form własności intelektualnej przed tymi, którzy je kradną.

Inni przedstawiciele Departamentu mówili o tym, że ochrona własności intelektualnej dotyczy także smartfonów i tabletów. Padły słowa o stratach wynoszących miliony dolarów.

Sonda
Czy odnosisz wrażenie, że FBI staje się międzynarodową policją ds. praw autorskich?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Wiadomo, że elementem operacji było pobranie tysięcy kopii popularnych aplikacji. W większości przypadków aplikacje te były umieszczone na serwerach poza USA, ale jak widać, nie przeszkodziło to w działaniach policyjnych. Z oświadczenia departamentu wynika, że udało się m.in. pozyskać dane z serwerów, które będą stanowiły materiał dowodowy.

Międzynarodowa policja praw autorskich?

Akcja FBI wywołuje pewne kontrowersje i wcale nie chodzi o to, że ktoś kwestionuje potrzebę ochrony dzieł twórców oprogramowania. Wielu internautom nie podoba się to, że FBI zaczyna zdobywać pozycję międzynarodowej policji ds. praw autorskich.

Co więcej, ta policja działa w sposób mocno nieproporcjonalny, czego dowodem jest choćby akcja zatrzymania założyciela Megaupload. Jeśli zestawi się to ze wszystkimi kontrowersjami dotyczącymi Megaupload oraz z takimi sprawami, jak ekstradycja O'Dwyera, to trudno poczuć się bezpieczniej i spokojniej, nawet pomimo świadomości, że piraci padają na wszystkich frontach wojny o własność intelektualną. 

Czytaj: MPAA: W ekstradycji O'Dwyera nie chodzi o wolność, bo wolność to my (sic!)


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *