FBI ma w planach dokładne monitorowanie Facebooka

30-01-2012, 20:01

Według dokumentu udostępnionego przez FBI, do którego dotarł "New Scientist", również użytkownicy mniej popularnych witryn społecznościowych mają być dokładnie obserwowani w sieci.

Na stronach FBI udostępniono dokument, w którym odnaleźć można szczegółową specyfikację systemu teleinformatycznego, który ma służyć do monitorowania m.in. Facebooka oraz Twittera - zauważył New Scientist. Działania tego typu nie są jednak żadną nowością.

Czytaj także: Uważaj, co publikujesz na Twitterze

Dzięki nowemu systemowi ma być możliwe szybkie wyszukiwanie zagrożeń, a nawet przewidywanie kryzysów - czytamy w dokumencie FBI. Amerykańska agencja rozesłała swoje żądania do firm przygotowujących oprogramowanie w drugiej połowie stycznia, natomiast na odpowiedź z ich strony będzie czekała do 10 lutego.

Lista wymogów związanych z funkcjami narzędzia do monitorowania mediów społecznościowych, rozpoczyna się od możliwości przeszukiwania wiadomości pozostawianych przez użytkowników. Warto jednak podkreślić, że chodzi tylko o te z nich, które internauci określili jako "publiczne", a zatem dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Na ręcznym przeszukiwaniu bynajmniej się jednak nie kończy.

System ma również sam monitorować wybrane frazy, a także zauważać "nagłe wydarzenia, incydenty", jak również "tworzące się zagrożenia". Wykorzystywane mają zostać przy tej okazji informacje geolokalizacyjne pozostawiane przez internautów. Istotną częścią oprogramowania ma być także możliwość skupienia się wyłącznie na wybranych grupach "negatywnych działaczy", a później śledzenie ich dalszych kroków.

Warto zauważyć, że rząd Stanów Zjednoczonych monitoruje uważnie media społecznościowe już od dawna. Ostatnio w bolesny sposób przekonała się o tym para Brytyjczyków, która po publikacji na Twitterze gróźb mówiących o "zniszczeniu Ameryki" była przez wiele godzin przesłuchiwana.

Czytaj także: Twitter będzie blokował niektóre treści


Źródło: FBI, New Scientist
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031