Facebook przyjmie dużo większe zdjęcia

04-10-2010, 12:38

Na Facebooku będzie można przechowywać zdjęcia o boku 2048 pikseli. Będą też usprawnienia w zakresie przeglądania, tagowania i wgrywania zdjęć. Facebook może się więc stać bardziej konkurencyjny wobec serwisów typowo fotograficznych.

Fotograficzne nowości na popularnym serwisie społecznościowym ogłosił na blogu Sam Odio - obecnie pracownik Facebooka, a wcześniej założyciel Divvyshot, czyli platformy fotograficznej przejętej przez Facebooka 5 miesięcy temu.

Pierwsza z nowości to możliwość wgrywania zdjęć w większej rozdzielczości. Dłuższy bok może mieć do 2048 pikseli. Oznacza to jakość 8 razy lepszą od dotychczasowej.

>>> Czytaj: Skype i Facebook mogą połączyć siły

Facebook odpowiada na zapotrzebowanie wynikające z coraz lepszego sprzętu, ale jest to także krok w stronę podmiotów, które chcą promować się na Facebooku. Zdjęcia o większej rozdzielczości można pobrać np. z albumu National Geographic (służy do tego link Pobierz w wysokiej rozdzielczości)

Nowa przeglądarka obrazów Facebooka
fot. Facebook - Nowa przeglądarka obrazów Facebooka

Druga nowość to przeglądarka obrazków, która umożliwia przeglądanie zdjęć bez konieczności przeładowywania strony. Fotografia wyświetli się na środku, nad przyciemnionym tłem i użytkownik będzie miał możliwość przeglądania "sąsiednich" zdjęć. W tym widoku ujrzymy także komentarze. Generalnie przeglądanie fotografii powinno być szybsze i bardziej płynne. Obrazek obok przedstawia nową przeglądarkę.

Trzecia nowość to łatwiejsze przesyłanie fotografii do serwisu i tagowanie ich. Nowy uploader bazujący na technologii Flash ma być bardziej stabilny. Pozwoli on na tagowanie za jednym zamachem wielu zdjęć w jednym albumie. Podobnie będzie z tagowaniem zdjęć tej samej osoby.

Zdjęcia na Facebooku mają być przede wszystkim utrwaleniem wspomnień, ale wprowadzenie do niego zdjęć w większej jakości oznacza silniejsza konkurencję z serwisami typowo fotograficznymi, tym bardziej że publikowanie wielu dużych zdjęć na Facebooku nie będzie wymagało płatnego konta.

Jedyną rzeczą, jaka może zatrzymać fotoamatorów na stronach typowo fotograficznych, będzie społeczność. Wiele osób lubi strony poświęcone tylko fotografii, gdzie dyskutuje się wyłącznie o fotografii. Osoby te mogą jeszcze długo płacić za konto premium po to, aby nie wiązać prezentowania swojej twórczości z prezentowaniem informacji o sobie.

>>> Czytaj: Obejrzysz film o twórcy Facebooka?


Źródło: Facebook Blog
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy