Facebook: pobieranie własnych danych i nowe grupy

07-10-2010, 08:33

Facebook da użytkownikom więcej kontroli nad publikowanymi treściami. Będą oni mogli pobrać na komputer swoje wiadomości, zdjęcia, wpisy i inne dane. Będzie można też łatwiej kontrolować widoczność wybranych treści dzięki nowym grupom na Facebooku, które mogą być alternatywą dla listy mailingowej.

Istotne dla użytkowników nowości przedstawił wczoraj twórca Facebooka Mark Zuckerberg. Wiele słów poświęcił on na wyjaśnianie znaczenia poszczególnych nowości. Po wyciągnięciu konkretów przekonamy się, że Facebook wprowadza trzy zmiany:

  1. możliwość pobierania na komputer treści opublikowanych przez użytkownika,
  2. lepszą kontrolę nad używanymi aplikacjami,
  3. nowe grupy, które ułatwiają przesłanie informacji do konkretnych osób.

Te nowości są wprowadzane stopniowo od wczoraj, tzn. niektórzy użytkownicy mogą nie mieć do nich jeszcze dostępu.

>>> Czytaj: Facebook przyjmie dużo większe zdjęcia

Pierwszą nową funkcją jest pobieranie opublikowanych treści. Możliwe jest zapisanie na swoim komputerze wiadomości, zdjęć na tablicy, zdjęć w albumach, aktualizacji statusu oraz informacji z profilu. Mogą się nam one przydać z różnych powodów.

Funkcja powinna się znaleźć w opcjach Konto >> Ustawienia konta. Użytkownik po dokonaniu potwierdzenia, że chce pobrać dane, będzie musiał poczekać na e-mail od Facebooka. W tym e-mailu znajdzie się link umożliwiający pobranie treści. Po otworzeniu wskazanego adresu w przeglądarce potrzebne będzie jeszcze podanie hasła. Dane będą zebrane w pliku ZIP, w którym znajdzie się plik umożliwiający przeglądanie pobranych danych w przeglądarce internetowej.

Wprowadzenie tej funkcji można pochwalić, bo przenośność danych zawsze jest korzystna dla użytkownika. Nie musi ona oznaczać ucieczki z serwisu. Przeciwnie. "Otwarte drzwi" mogą zachęcać do korzystania z Facebooka.

Druga zmiana to odnowiony panel aplikacji, który można znaleźć w opcjach Konto >> Ustawienia prywatności >> Aplikacje i witryny. Użytkownik może się dzięki niemu szybko zorientować, dla jakich aplikacji autoryzował wykorzystanie swoich danych. Można też sprawdzić, kiedy ostatnio aplikacje pobierały te dane i zmienić ustawienia aplikacji w taki sposób, aby nie pobierały one pewnych informacji. Oczywiście można również usunąć aplikacje.

Grupy z czatem i adresem e-mail

Ostatnia nowość to nowe grupy, które umożliwiają publikowanie informacji dla wybranych osób, np. najbliższej rodziny lub kolegów z klubu sportowego. Do tej pory użytkownik Facebooka mógł publikować dane w profilu, mając nadzieję, że ich adresat je zobaczy, a innych osób nie będą one interesować. Nie każdemu pasowało to, że kolega z pracy widzi zdjęcia dzieci opublikowane z myślą o dziadkach.

Nowe grupy to właśnie miejsca wymiany informacji dla wybranych osób. Po stworzeniu grupy wystarczy dodać do niej znajomych. Kiedy członek opublikuje coś na grupie, reszta otrzyma zawiadomienie o tym fakcie. Domyślnie każda informacja na grupie jest widoczna tylko dla członków.

W grupach dostępny jest także grupowy czat - funkcja, o którą użytkownicy Facebooka podobno bardzo prosili. Grup można też użyć jako alternatywy dla list mailingowych, wybierając w ustawieniach opcję wysyłania e-maila za każdym razem, gdy ktoś coś opublikuje. Można ustanowić e-mail grupy, dzięki któremu wysłane nań wiadomości stają się wpisami.

Domyślnie grupy są zamknięte. Nazwa grupy jest widoczna dla wszystkich, więc znajomi mogą ją znaleźć. Istnieje możliwość zmiany tych ustawień.

>>> Czytaj: Skype i Facebook mogą połączyć siły


Źródło: Facebook Blog
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031