Facebook: nowe profile "opowiedzą historię użytkowników"

06-12-2010, 08:53

Odnowione strony profili przedstawił najpopularniejszy serwis społecznościowy Facebook. Dzięki nowym stronom można szybciej się zorientować, jak wygląda właściciel profilu, czym się zajmuje, co go interesuje i z kim się zadaje. Zmiany te nie są może rewolucyjne, ale nawet najmniejsza zmiana na Facebooku może mieć od razu setki zwolenników i przeciwników.

Facebook zaprezentował nowe profile wczoraj, przed pojawieniem się Marka Zuckerberga w programie "60 Minutes" w telewizji CBS. W czasie wywiadu dla CBS szef Facebooka również zaprezentował nowe profile, mówił o pracy w Facebooku i o filmie "The Social Network".

Nowe strony profili mają "opowiedzieć historie użytkowników". Mówiąc najogólniej, zawierają one więcej informacji wizualnych, np. zdjęć lub obrazów odnoszących się do zainteresowań użytkownika. Można to zobaczyć, odwiedzając choćby profil Josha Wisemana, pracownika Facebooka. 

Wprowadzenie w nowych profilach na Facebooku
fot. - Wprowadzenie w nowych profilach na Facebooku

Na nowych stronach nawigacja pomiędzy kartami odbywa się dzięki linkom umieszczonym pod zdjęciem profilowym. Największe zmiany widać w karcie Info. Na górze strony znajdą się podstawowe informacje np. o pochodzeniu użytkownika, szkole, do jakiej uczęszczał, jego miejscu pracy itd. Podobne informacje zazwyczaj podajemy, spotykając jakiegoś znajomego, którego dawno nie widzieliśmy. Obraz obok pokazuje przykład takiego wprowadzenia.

>>> Czytaj: Ojciec internetu krytykuje Facebooka

Ponadto na stronie profilu można wyróżnić istotnych znajomych w różnych grupach, np. członków rodziny, najlepszych przyjaciół lub kolegów z klubu sportowego. W ten sposób osoba odwiedzająca stronę dowiaduje się czegoś o relacjach internauty z innymi osobami.

Zainteresowania na nowej stronie Info na Facebooku
fot. DI, zrzut z ekr. - Zainteresowania na nowej stronie Info na Facebooku

Użytkownik może na stronie profilu wyróżnić także zainteresowania i aktywności. Można wymienić projekty, nad którymi pracujemy, zajęcia edukacyjne, w jakich bierzemy udział, ulubionych muzyków, przekonania religijne, poglądy polityczne, nazwiska idoli itd. Wszystkie te informacje są reprezentowane w formie obrazków w środkowej części ekranu na karcie Info (zob. obrazek obok). Można przeciągać te obrazy, które chcemy wyeksponować.

Nowością jest także "niekończący się scroll" na stronach ze zdjęciami, który powinien ułatwiać przeglądanie obrazów. Jest też nowa strona Znajomi, która umożliwia wyszukiwanie ludzi według imienia, miasta, szkoły lub według kilku różnych kryteriów.

Osoby, które jak najszybciej chcą dostać nowy profil mogą odwiedzić stronę http://www.facebook.com/about/profile/ i kliknąć zielony przycisk Get the New Profile. Jest tam również informacja o znajomych, którzy już przeszli na nowy profil. 

W komentarzach na blogu Facebooka widać wiele opinii negatywnych odnośnie nowego profilu. Niektórzy pytają, jak wrócić do starego wyglądu. Nie jest to zaskakujące, bo zmiany w serwisach społecznościowych z reguły mają przeciwników. Dotyczy to nie tylko Facebooka.

Zmiany nie mają żadnego wpływu na ustawienia prywatności.


Następny artykuł » zamknij

KE boi się ataków DDoS

  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy