Facebook: nowe listy znajomych jak kręgi w Google+

14-09-2011, 10:12

Facebook ulepsza listy znajomych, dzięki czemu łatwiejsze będzie przydzielanie znajomych do określonych grup oraz śledzenie wpisów określonych osób. Trudno nie odnieść wrażenia, że jest to reakcja na kręgi wprowadzone w ramach usługi Google+.

Facebook od dłuższego czasu umożliwiał przydzielenie znajomych do określonych grup. Funkcja ta nie wpływała jednak na korzystanie z serwisu w takim stopniu, w jakim kręgi wpływają na korzystanie z Google+. Jednym z problemów Facebooka było to, że zarządzanie listami znajomych było czynnością nudną i czasochłonną. Problem ten zostanie rozwiązany po wprowadzeniu ulepszeń, jakie na blogu Facebooka zapowiedział Blake Ross.

Lista bliskich przyjaciół na Facebooku
fot. Facebook - Lista bliskich przyjaciół na Facebooku

Pierwsze ulepszenie nosi nazwę Smart Lists. Funkcja ta pozwala na automatyczne tworzenie grup znajomych ze szkoły, rodziny, pracy lub miasta. Przykładowo, jeśli użytkownik wskazał Uniwersytet Warszawski jako swoją uczelnię, można szybko stworzyć listę znajomych, którzy również wpisali tę uczelnię w profilu. Oczywiście tę listę można ręcznie edytować.

Czytaj: Uważaj z przydzielaniem praw administracyjnych na Facebooku (wideo)

Kolejną nowością będą listy bliskich przyjaciół i znajomych (Close Friends and Acquaintances Lists). Lista "bliskich przyjaciół" pozwoli na śledzenie wszystkiego, co opublikowały osoby nam najbliższe. Z kolei lista "znajomych" pozwoli na śledzenie głównie najważniejszych wydarzeń w życiu takich osób, jak dawni koledzy ze szkoły. Będzie też możliwość tworzenia list osób, które pozostaną naszymi znajomymi, ale zobaczą tylko publiczne wpisy. 

Każda z list znajomych będzie miała swój własny kanał aktualności, który pozwoli na śledzenie wpisów i fotografii ludzi z określonej grupy. Aby go zobaczyć, trzeba będzie wybrać listę z panelu po lewej stronie.

Facebook: Publikowanie dla znajomych z określonej listy
fot. Facebook - Facebook: Publikowanie dla znajomych z określonej listy

Przy publikowaniu wpisu będzie można wybrać listę znajomych z rozwijanego menu. Dzięki temu uzyskamy kontrolę nad tym, kto ujrzy dany wpis. Facebook dostarczy też sugestie dotyczące list znajomych, które powinny ułatwić ich tworzenie. Przy dodawaniu nowego znajomego będzie można od razu dodać go do jednej z istniejących list.

Nowe funkcje powinny być dostępne dla wszystkich jeszcze w ciągu tego tygodnia. Na urządzeniach mobilnych zostaną one udostępnione w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Wiele osób nie ma wątpliwości, że nowe listy znajomych to odpowiedź na kręgi w Google+. Można dyskutować o tym, czy lepsze są kręgi czy listy na Facebooku oraz jakie będą efekty tych działań. Warto jednak zwrócić uwagę na inną rzecz - Facebook przez bardzo długi czas nie reagował tak wyraźnie na działania konkurencji. To potwierdza, że Google+ jest obecnie najlepszym konkurentem dla Facebooka.

Czytaj: Ten robak upodobał sobie Facebooka


Źródło: Facebook Blog
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy