Facebook ma patent na społecznościowe wyszukiwanie

01-09-2010, 16:50

Firma z wynalezionego przez siebie rozwiązania jednak nie korzysta. Co innego Google, która przymierza się do ponownego wejścia na rynek serwisów społecznościowych.

Biuro Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych przyznało wczoraj, 31 sierpnia, serwisowi Facebook patent na społecznościowe wyszukiwanie. Wniosek w tej sprawie został złożony sześć lat temu. Opisuje on sposób tworzenia listy wyników wyszukiwania na podstawie ilości kliknięć w dane linki przez grupę osób, z którymi osoba poszukująca jest w odpowiednim stopniu połączona. Chodzi de facto o grupę znajomych i ich znajomych.

>> Czytaj także: Twórcy Facebooka nie zablokujesz 

Dla samego serwisu będzie to miało pewnie niezbyt duże znaczenie, jako że firma korzysta z zewnętrznych rozwiązań w zakresie wyszukiwania. Nie ulega jednak wątpliwości, że mając bazę ponad pół miliarda użytkowników, mogłaby uczynić z tego rozwiązania użytek.

Eksperymenty z tego typu wyszukiwaniem czyni jednak Google. Firma z Mountain View przymierza się ponadto do uruchomienia własnego serwisu społecznościowego - Google Me. O ile w chwili obecnej trudno jej wykorzystać to rozwiązanie - nie zna ona bowiem powiązań między poszczególnymi użytkownikami, o tyle uruchomienie Google Me mogłoby to zasadniczo zmienić.

>> Czytaj także: Ångströ wesprze Google Me

Trudno powiedzieć, czy tak się stanie, skoro patent otrzymał właśnie niekwestionowany lider rynku serwisów społecznościowych. Raczej nie ma się co spodziewać, że Facebook będzie chciał udostępnić stworzone przez siebie rozwiązanie bezpośredniemu konkurentowi. Zwłaszcza że na jego korzyść przemawiają prawie nieograniczone środki finansowe.


Następny artykuł » zamknij

Facebook zastrzeże "twarz"?

Źródło: USPTO
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Grudzień 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031