Eye tracking w każdym smartfonie? Możliwe dzięki uMoove - wideo

13-03-2013, 11:14

Technologię sterowania smartfonem za pomocą ruchów oczu i głowy opracowała firma uMoove z Izraela. Rozwiązanie może trafić do różnych, nawet tańszych urządzeń mobilnych.

Tydzień temu Dziennik Internautów pisał, że Samsung może wprowadzić nowy rodzaj sterowania, wykorzystujący eye tracking, czyli śledzenie oczu. Można to wykorzystać np. do przewijania tekstu bez dotykania smartfona czy wydawania komend głosowych.

Nie wiadomo, jaką technologię zastosuje Samsung, ale pewne jest, że inni producenci smartfonów będą mogli bardzo szybko wprowadzić coś podobnego. Izraelska firma uMoove opracowała niezależne od platformy rozwiązanie do sterowania smartfonem za pomocą ruchów głowy i oczu.

uMoove: wystarczy tania kamera

Technologia uMoove nie wymaga stosowania żadnych specjalnych źródeł wejściowych. Wystarczy kamera skierowana na użytkownika, może być to nawet kamera kiepskiej jakości. Rozwiązanie było pierwotnie rozwijane z myślą o osobach niepełnosprawnych, ale może się przydać właściwie każdemu.

Użytkownik uMoove może przewijać tekst lub sterować postacią w grze, ruszając głową na boki, w dół i w górę. Pochylanie się w stronę urządzenia może oznaczać powiększanie. Skinięcie może służyć za potwierdzenie (OK). Ruchy oczu mogą kontrolować precyzyjne działania, jak rysowanie albo wybieranie obiektów. Film poniżej pokazuje rozwiązanie w akcji:

Sonda
Chciałbyś mieć uMoove w swoim smartfonie?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Naturalny interfejs mobilny

Firma uMoove nastawiona jest na współpracę z różnymi firmami, ale nie ujawniła, z kim prowadzi rozmowy lub pracę. Niezależnie od tego jej rozwiązanie wydaje się najlepszym znanym pomysłem na naturalny interfejs dla smartfonów.

Warto przypomnieć, że są też inne pomysły na mobilny naturalny interfejs. Jednym z nich jest kontroler ruchowy zakładany na nadgarstek, który odczytuje ruchy dłoni. Są też podejmowane próby stworzenia miniaturowej wersji Kinecta.


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy