Europejskie Centrum Zdrowia Otwock z rozszerzoną rzeczywistością

20-08-2018, 23:18

Nowoczesne metody obrazowania to technologie o ważnym znaczeniu dla leczenia pacjentów z chorobami układu krążenia oraz nowotworami. Wspierają na co dzień zaawansowane działania kliniczne, ułatwiają stawianie trafnych diagnoz i znacznie skracają czas potrzebny do wykonania danej procedury. Przypatrzmy się im dokładniej.

Europejskie Centrum Zdrowia Otwock Sp. z o.o oraz firma MedApp rozpoczynają kolejny etap wspólnych prac nad rozwojem rzeczywistości rozszerzonej oraz wprowadzeniem metod sztucznej inteligencji do zastosowań w medycynie. Przedmiotem podpisanej umowy jest współpraca w celu opracowania standardów i procedur w zakresie obrazowania medycznego metodą rzeczywistości rozszerzonej (ang. augmented reality, AR),  a tym samym pogłębiania wiedzy o możliwościach klinicznego zastosowania badań AR – w szczególności jako wsparcia dla specjalistycznych procedur medycznych przeprowadzanych w otwockiej placówce.

Badania nad AR w zakresie poznania możliwości techniki i technologii ich wdrożenia do celów medycznych prowadzone będą w szczególności z zastosowaniem gogli holograficznych (Microsoft HoloLens), w celu zastosowania już wytworzonych oraz opracowywania nowych procedur diagnostyczno-leczniczych z zastosowaniem AR w dziedzinie kardiologii i onkologii. Specjalności te, obok chirurgii i urologii, stanowią główny obszar specjalistycznej działalności leczniczej Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku.

Diagnostyka obrazowa jest ważnym atutem Europejskiego Centrum Zdrowia. Szpital im. Fryderyka Chopina jako pierwszy w Polsce już od wielu lat umożliwia pacjentom dostęp do nowoczesnej aparatury i najbardziej zaawansowanych badań  przy zastosowaniu 3-teslowego, dwunadajnikowego, 32-kanałowego rezonansu magnetycznego. Zakład Diagnostyki Obrazowej dysponuje także wielowarstwowym tomografem komputerowym z opcją interwencyjną, cyfrową mammografią 3D z tomosyntezą obrazu oraz cyfrowym systemem biopsji stereotaktycznej.

Dr Łukasz Kownacki, radiolog z ECZ zauważa że dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny lekarz przystępujący do operacji lub zabiegu interwencyjnego posiada pełną wiedzę o szczegółowej anatomii operowanego pacjenta i jest ona przedstawiana przez lekarza radiologa często w sposób wręcz trójwymiarowy, ciągle jednak na dwuwymiarowym, płaskim monitorze.

Kolejnym krokiem było zatem wyświetlanie w pełni trójwymiarowe – za pomocą technologii holograficznej w rzeczywistości rozszerzonej wspieranej przez algorytmy sztucznej inteligencji. W tym zakresie klinika już w 2017 r. współpracowała z krakowską firmą MedApp S.A., wprowadzając podczas zabiegu po raz pierwszy na świecie hologram przedstawiający przestrzennie dane obrazowe pacjenta z przewlekłą zatorowością płucną. Od tego czasu zespoły  ECZ i MedApp współdziałały przy kilku kolejnych zabiegach BPA, a zdobyte doświadczenia zostaną wykorzystane także przy innych procedurach medycznych.

Źródło: MedApp


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy