"Europejski MIT" może ruszyć latem

12-03-2008, 08:46

Już latem swoja działalność może rozpocząć Europejski Instytut Innowacji i Technologii, który w założeniach miał być europejskim odpowiednikiem słynnego Massachusetts Institute of Technology (MIT). Stary kontynent potrzebuje takiego ośrodka, bo istnieje ryzyko, że za jakiś czas nowe technologie będą do nas trafiać wyłącznie z Azji i Ameryki.

Wczoraj Parlament Europejski przyjął w drugim czytaniu projekt rozporządzenia ustanawiającego Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT).

Pomysł utworzenia takiego instytutu pojawił się jednak dużo wcześniej. Wysunął go przewodniczący KE Jose Manuel Barroso wraz Janem Figelem komisarzem ds. edukacji, szkoleń, kultury i języków. Była to reakcja na analizy, z których wynikało, że Unia Europejska pod względem inwestycji w naukę jest w tyle za USA i Japonią i w dodatku coraz poważniejszym konkurentem stają się Chiny.

Przyjęty wczoraj tekst rozporządzenia jest efektem kompromisu zawartego między Parlamentem i Radą UE. Negocjacje pomiędzy tymi podmiotami prowadził parlamentarny sprawozdawca Reino Paasilinna, któremu udało się przekonać Radę do większości propozycji zgłaszanych przez Parlament w pierwszym czytaniu.

EIT - sieć wspólnot wiedzy i innowacji

W pierwotnym zamyśle EIT miał być prestiżowym ośrodkiem akademickim na wzór Massachusetts Institute of Technology (MIT). Ostatecznie jednak, z powodu ograniczeń budżetowych, Komisja Europejska zaproponowała by Instytut zbudować jako sieć współpracujących ze sobą wspólnot wiedzy i innowacji (WWI). W ich skład wejdą ośrodki akademickie, badawcze oraz przedsiębiorstwa z całej Europy, które wspólnie będą pracować nad poszczególnymi projektami.

W skład każdej takiej wspólnoty powinny wchodzić co najmniej trzy organizacje partnerskie, mające siedzibę w co najmniej dwóch państwach uczestniczących.

WWI powinna też obejmować organizacje działające we wszystkich trzech obszarach: w badaniach, szkolnictwie wyższym i innowacji, w tym przynajmniej jedną instytucję szkolnictwa wyższego i jedno prywatne przedsiębiorstwo. Uniwersytety, które wejdą w skład WWI będą mogły opatrywać znakiem EIT dyplomy i uprawnienia, jakich udzielają swoim studentom.


-->
Następny artykuł » zamknij

Bankom online raczej nie ufamy

  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930