Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - w ciągu kilku dni załatwisz online

14-01-2019, 07:51

Bezpłatna karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) zapewnia pomoc w przypadkach nagłych zachorowań w trakcie pobytu za granicą. Koszty uzyskanej pomocy medycznej są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

Bezpłatna karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) zapewnia pomoc w przypadkach nagłych zachorowań w trakcie pobytu za granicą. Posiadacz EKUZ na terenie innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) ma prawo do korzystania z niezbędnych świadczeń miejscowej publicznej służby zdrowia. Koszty uzyskanej pomocy medycznej są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

Sprawdź, na jakich zasadach możesz korzystać z usług medycznych oraz ile kosztuje leczenie w krajach UE i EFTA.

EKUZ daje turystom prawo do korzystania ze służby zdrowia danego państwa na takich samych zasadach, co ubezpieczeni w tym kraju.

Jeśli nie masz karty EKUZ, wyrób ją już dzisiaj. Jeśli masz, sprawdź czy nadal jest ważna. Karta jest ważna 12 miesięcy, jeśli jesteś zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego i opłacasz składki, a 5 lat - jeśli jesteś emerytem.

Jak wyrobić EKUZ?

Aby wyrobić EKUZ bez wychodzenia z domu, potrzebujesz Profilu Zaufanego. Wyrobienie karty jest bezpłatne.

Nie masz profilu zaufanego? Zobacz, jak założyć profil zaufany z wizytą w urzędzie i jak założyć profil zaufany przez bankowość elektroniczną).

Mając Profil Zaufany, wystarczy skorzystać z odpowiedniej strony w portalu obywatel.gov.pl.

 

Na co zwrócić uwagę?

  • Na wydanie karty trzeba poczekać ok. 3-5 dni roboczych od wysłania wniosku. Tuż przed feriami może to potrwać nieco dłużej.
  • Nie każda usługa medyczna w krajach UE będzie bezpłatna. Zanim pójdziesz do lekarza za granicą - upewnij się, czy zapłacisz za usługę, której potrzebujesz.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930