Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Mimo recesji i ograniczania inwestycji liczba gospodarstw domowych podłączonych do sieci bezpośrednio światłowodem szybko rośnie. Ten rok ma nie być gorszy od poprzedniego.

Technologia światłowodowa w usługach telekomunikacyjnych nie jest niczym nadzwyczajnym. Jest ona szeroko stosowana w zakresie dostarczania dostępu do internetu. Najczęściej jednak światłowód kończy się w skrzynce bądź studzience telekomunikacyjnej przez blokiem, skąd do mieszkania biegnie już kabel miedziany. Niewielu abonentów może pochwalić się doprowadzonym aż do gniazdka światłowodem.

Ci, którzy jednak już taki dostęp mają, mogą cieszyć się prędkością transmisji zaczynającą się od 100 Mbps. Niestraszne im jednoczesne pobieranie filmów, słuchanie radia i prowadzenie wideorozmowy.

Z najnowszych badań przytoczonych przez serwis BBC News wynika, że w 2008 roku liczba gospodarstw domowych podłączonych bezpośrednio światłowodem do internetu wzrosła o 18 procent. Nic nie wskazuje też na to, by ten rok miał być gorszy. Recesja w krajach zachodnich, jak widać, tego segmentu nie dotknęła.

Co ciekawe, w pierwszej dziesiątce europejskich krajów znalazły się wszystkie kraje skandynawskie (Szwecja i Norwegia na 1. i 2. miejscu z odpowiednio 10,9- oraz 10,2-procentowym udziałem gospodarstw domowych podłączonych światłowodami), trzy kraje z naszego regionu (Słowenia, Litwa oraz Słowacja), a także Andora i Holandia.

Brak największych krajów w czołówce, a także dość niskie wskaźniki potwierdzają, że przed europejskimi telekomami wciąż bardzo dużo pracy do zrobienia i pieniędzy do wydania. Nie ulega wątpliwości, że jednym z największych problemów w doprowadzaniu światłowodów do domów Europejczyków są właśnie pieniądze. Jednocześnie jednak na całym Starym Kontynencie realizowane są obecnie 223 projekty, których celem jest podłączenie gospodarstw domowych światłowodami.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: BBC