ESET: Wyłącz autostart nośników, zaktualizuj system

04-03-2010, 18:08

Lutowe zestawienie najczęściej atakujących zagrożeń przygotowane przez laboratoria antywirusowe firmy ESET pozwala przypuszczać, że użytkownicy komputerów - mimo licznych apeli - nadal nie aktualizują swoich systemów operacyjnych i nie wyłączają opcji automatycznego startu różnego typu nośników.

Najbardziej rozpowszechnione szkodniki - luty 2010
fot. ESET - Najbardziej rozpowszechnione szkodniki - luty 2010
Liderem lutowego raportu pozostaje robak internetowy Conficker, okrzyknięty najaktywniejszym zagrożeniem ubiegłego roku. Atakuje zarówno poprzez lukę w systemach Windows, chociaż Microsoft dawno udostępnił stosowną poprawkę, jak i za pośrednictwem przenośnych dysków USB. Kolejne miejsce - tradycyjnie - zajmuje rodzina zagrożeń infekujących komputery użytkowników poprzez pliki autostartu. Za nią uplasowały się konie trojańskie, których podstawowym zadaniem jest kradzież danych dostępowych do gier online takich, jak Lineage, World of Warcraft czy Second Life.

>> Czytaj także: Uwaga na fałszywego antywirusa rzekomo od Microsoftu

Na dalszych pozycjach znalazły się m.in. Spy.Ursnif.A - aplikacja działająca na zasadzie programu szpiegującego i konia trojańskiego, wykradająca informacje o użytkowniku oraz GetCodec.Gen, który poprzez modyfikację plików audio na komputerze użytkownika wymusza pobranie fałszywego kodeka, w rzeczywistości będącego kolejnym zagrożeniem.

Sporządzony przez ESET ranking zagrożeń powstał dzięki ThreatSense.Net, technologii zbierania próbek wirusów od ponad 140 mln użytkowników na całym świecie. Każdego dnia laboratoria firmy analizują około 100 tys. takich próbek.


Źródło: ESET
Tematy pokrewne:  

tag wirusytag trojanytag rankingitag ESETtag Conficker
  
znajdź w serwisie

RSS  


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy