Escape Room - rozgrywka dla myślących

08-02-2016, 10:52

Popularna na całym świecie gra, polegająca na "ucieczce" z zamkniętego pokoju dotarła do Polski. Czym właściwie jest słynne "escape room", a także co tak bardzo fascynuje ludzi w podobnych rozgrywkach postaramy się przedstawić w niniejszym artykule. Być może i Wy dacie się zamknąć w pokoju i połkniecie bakcyla? Jedno jest pewne - jeśli uwielbiacie główkować, z całą pewnością i wy pokochacie escape room.

Trochę historii

W jaki sposób narodziła się sama idea? Podwaliny powstania tego rodzaju rozgrywki dały gry rozgrywające się w świecie wirtualnym, gdzie gracz musiał uporać się z szeregiem zadań mających na celu znalezienie wyjścia z zamkniętego pomieszczenia. Aby to zrobić należało rozwiązać szereg zagadek oraz rebusów. Z czasem rozrywka ta przestała wystarczać, a sama zabawa przeniosła się ze świata wirtualnego do realnego, gdzie toczy się w czasie rzeczywistym. W ten oto sposób gracz zamykany zostawał w rzeczywistym pokoju, gdzie za pomocą własnego umysłu, przy użyciu określonych wskazówek miał rozwiązać szereg zadań, by z owego pokoju móc się wydostać.

Czym jest escape room

Jak sama nazwa wskazuje, escape room jest specjalnie przygotowanym pomieszczeniem, w którym zamykana zostaje grupa osób, której zadanie polega na opuszczeniu go. Sęk w tym, że nie jest to wcale takie proste...
Jako drużyna musicie rozwiązać rozmaite zagadki, które doprowadzić mają do osiągnięcia zamierzonego celu, jakim jest wydobycie się ze specjalnie stworzonego w tym celu, klimatycznego pomieszczenia w którym zostaliście zamknięci.

Jak to działa?

Jedyną rzeczą jaką dysponujecie jest własny umysł i zmysły. To za ich pomocą będziecie mogli poskładać w całość rozsypane elementy. Przeszukując zgromadzone w pokoju przedmioty, używając logiki krok po kroku zbliżacie się do ucieczki z pokoju. A zegar wciąż tyka... To od Waszego tempa dedukowania zależy, czy uda Wam się wyjść z pokoju. Bo przecież nie każdemu uda się ta sztuka...
Każdy, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z tego typu rozrywką, powinien rozpocząć ją od zagadek przeznaczonych dla osób początkujących. Każda z firm prowadzących tego rodzaju pokoje dysponuje odpowiednim zapleczem. Z reguły istnieją pokoje o rozmaitym stopniu trudności - od wspomnianych początkujących, na pokojach eksperckich kończąc. To ważne, bo choć gra gości u nas zaledwie od paru miesięcy i wciąż pojawiają się tu zupełnie nowi, "zieleni" gracze, posiada też już grono prawdziwych wyjadaczy, którym niestraszne żadne zagadki.

Pokoje

Siłą escape roomów jest ich olbrzymie zróżnicowanie. Istnieją rozmaite typy pokojów, które dostosowane są do rozmaitych zagadek. Znajdziemy więc i pokoje niczym wyjęte wprost z horroru lub też słodkie jak cukiernia. Niezależnie od wystroju, wszystkie tworzą niepowtarzalny klimat, w którym musi odnaleźć się drużyna.

Wśród wielu motywów jakie najczęściej występują w tego rodzaju zabawach, znajdziemy przede wszystkim:
- scenerię horroru
- film szpiegowski
- szpital psychiatryczny
- więzienie
- sceneria historyczna

Istotne jest tu również to, że choć pokoje tworzone są w danej scenerii, najważniejszą kwestią jest tu sam pomysł scenariusza, wystrój, przygotowane zagadki, muzyka, itp., czyli zbudowany klimat pokoju. Całość, wraz z przygotowanymi zagadkami, tworzy znakomitą rozrywkę, która przypadła do gustu coraz większej ilości ludzi.

Każdy pokój, to inna przygoda. Choć tematyka może się powielać, podobna do siebie może być czasem sceneria, wszystkie rozgrywki odbywają się według różnych scenariuszy.

Dla kogo przeznaczona jest gra?

Escape room jest rozrywką właściwie dla każdego. Nie sposób nudzić się tu ani przez chwilę. To sposób na doskonałą rozrywkę dla ludzi chcących sprawdzić swoje umiejętności dedukcji, kochających zagadki, przygody i intrygi. Wszystko to właśnie znaleźć można w escape roomach, w dodatku w towarzystwie dobrych znajomych. Bo właśnie dla grup przeznaczona jest tego rodzaju rozrywka. Grupę tworzą przeważnie od 2 do 4-5 osób, które w czasie rzeczywistym muszą rozwiązać zagadki. Od ich współpracy zależy, czy uda im się uciec z pokoju, zanim minie określony czas.

Artykuł poleca największy Escape Room w Poznaniu http://fearescape.pl


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Firmy zainteresowane publikacjami prosimy o kontakt pod adresem kf@di24.pl

***

Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


To warto przeczytać
fot. T-Mobilefot. Sarota PRfot. F-Secure

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Grudzień 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne:
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.