ERGO Hestia wprowadza ubezpieczenie dronów

26-05-2015, 15:35

Drony bezzałogowe na polskim niebie stają się coraz częstszym zjawiskiem. Urządzenia te są już nie tylko powszechnie dostępne (nawet w niektórych supermarketach), ale również coraz bardziej przystępne cenowo. Korzystanie z dronów wiąże się jednak z różnymi ryzykami, które mogą być kosztowne dla właściciela. W związku z tym pojawiają się już pierwsze oferty ubezpieczenia nie tylko samych urządzeń, ale również odpowiedzialności za wyrządzone przez nie szkody.

Najtańsze drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne, jakie można nabyć w supermarketach, kosztują nieco ponad 1000 zł. Oczywiście wraz z jakością wykorzystanej w urządzeniu technologii ceny rosną nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Uszkodzenie drona i jego naprawa mogą być zatem bolesne dla kieszeni użytkownika. Przeróżne zastosowania dronów w coraz większej liczbie dziedzin życia sprawia, że urządzenia te stają się także przyczyną szkód wyrządzonych na innych przedmiotach lub ludziach.

Naprzeciw wspomnianym sytuacjom wyszła w Polsce, prawdopodobnie jako pierwsza, firma ERGO Hestia, która zaoferowała ubezpieczenie zarówno samego drona, jak też konsekwencji ewentualnych szkód wyrządzonych przez maszyny.

- Jako pierwszy ubezpieczyciel w Polsce rozpoczynamy kompleksowy pilotażowy program ubezpieczenia dronów, skierowany zarówno do użytkowników komercyjnych, jak i prywatnych. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje Aerocasco oraz ubezpieczenie OC użytkownika bezzałogowego statku powietrznego – informuje Tomasz Dolata z Biura Ubezpieczeń Podmiotów Gospodarczych ERGO Hestii.

Firma wyjaśnia, że ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej może zostać zawarte na podstawie obowiązkowego ubezpieczenia dla użytkowników dronów lub jako ubezpieczenie nadwyżkowe ponad wymaganą przez polskie prawo sumę ubezpieczenia. Zakres ochrony w ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, poza tradycyjnymi lotami VLOS (loty wykonywane w zasięgu wzroku), może zostać rozszerzony o loty BVLOS (loty wykonywane poza zasięgiem wzroku operatora).

Aerocasco to z kolei dobrowolne ubezpieczenie, które obejmuje nagłe i niespodziewane uszkodzenia ubezpieczonego drona, powstałe podczas lotów wykonywanych w zasięgu wzroku sterującego oraz na ziemi w czasie postoju lub naprawy. Dodatkowo w ramach Aerocasco ubezpieczeniem mogą być objęte loty poza zasięgiem wzroku operatora, loty nocne oraz szkody powstałe wskutek wypadku komunikacyjnego lub kolizji podczas transportu drona. 

ERGO Hestia informuje, że ubezpieczenie Aerocasco oferowane jest razem z ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej, przy czym ubezpieczenie OC może być wykupione oddzielnie.


Źródło: informacja prasowa
Tematy pokrewne:  

tag ubezpieczeniatag ergo hestiatag dronytag aerocasco
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy