Energooszczędne okna – zadbaj o ciepło i oszczędność w swoim domu

19-01-2019, 08:28

Ciepłe okna to pojęcie, z którym możemy spotkać się przy okazji wizyty w salonie stolarki okiennej i drzwiowej. Specjaliści określają tym mianem okna energooszczędne. Szacuje się, że bardzo duży procent całkowitej ucieczki ciepła z pomieszczeń następuje właśnie przez okna. W ofercie producentów okien energooszczędnych znajdziemy informację o tzw. współczynniku Uw. Czym jest ten wskaźnik i dlaczego powinniśmy przyglądać mu się ze szczególną uwagą?

mat partnera

Współczynnik przenikania ciepła, a okna energooszczędne

W obliczeniach termodynamicznych uwzględnia się współczynnik przenikania ciepła dla pomieszczeń. W przypadku stolarki okiennej współczynnik ten dotyczy okien, ram oraz szyb. Wysoki współczynnik przenikania ciepła sugeruje, że dany element mocno przyczynia się do ucieczki ciepła z pomieszczenia. Im mniejszy współczynnik przenikania ciepła, tym szczelniejsze okna posiadamy. Jaka jest jednak zależność pomiędzy szczelnością okien, a oszczędnościami?

Weźmy za przykład dwa rodzaje stolarki okiennej – okna o najwyższym dopuszczalnym współczynniku przenikania ciepła, oraz okna energooszczędne. Otóż montując okna o Uw zbliżonym do 0,6 zapewniamy sobie aż o 25 – 35 % oszczędności z tytułu ogrzewania domu lub mieszkania. Stolarka okienna o współczynniku Uw 1,1 powoduje ciągłą ucieczkę ciepła na zewnątrz. Oznacza to, że pomieszczenia stale wymagają dogrzewania, a to oczywiście wiąże się z większymi wydatkami dla gospodarstwa domowego.

Nieszczelne okna to zmora wielu domostw. Niestety, szacuje się, że w okresie grzewczym sumaryczne straty energetyczne, wynikające z niezastosowania energooszczędnej stolarki okiennej sięgają 300 – 400 kWh.

mat partnera

Fot. Nowoczesne okna HST. Pytaj na www.bemarokna.pl – Okna z pasją

Montaż okien energooszczędnych ma znaczenie

Zakup najlepszych okien energooszczędnych to tylko połowa sukcesu. Aby móc w pełni korzystać z potencjału tego rozwiązania, trzeba zadbać także o profesjonalny montaż okien. Najlepiej, by szło to w pakiecie i producent stolarki okiennej oferował usługi montażu swoich urządzeń – wtedy jest największe prawdopodobieństwo, że będzie to wykonane należycie (choć nie jest to żadną regułą – jakość fachowych usług montażowych w Polsce z roku na rok niestety spada).

Kluczem w prawidłowym montażu okien energooszczędnych jest wykonanie trzech warstw izolacyjnych. Zewnętrzną warstwę izolacyjną stanowi taśma paroprzepuszczalna. Środek należy wypełnić dobrej klasy pianką poliuretanową. Warstwa wewnętrzna to folia paroprzepuszczalna. Trójwarstwowa izolacja okien energooszczędnych to gwarancja niskich współczynników przenikania ciepła przez lata. Bez niej inwestycja w dobrej klasy stolarkę okienną zwyczajnie mija się z celem – kalkulując inwestycje trzeba mieć na uwadze dodatkowe koszta montażowe.

 

Zapytaj o porady eksperta:

TERMO-OKNA FH VERO

Okna Kalisz - www.vero.kalisz.pl

Majkowsk 11, 62-800 Kalisz


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


To warto przeczytaćRSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Grudzień 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Serwisy specjalne: