Elektroniczne zwolnienia lekarskie za dwa lata?

20-07-2009, 11:47

ZUS chce, aby zwolnienia lekarskie były wystawiane za pomocą specjalnego serwisu internetowego. Ułatwi to zarówno ich wystawianie, jak i kontrolę. Usługa może być dostępna za dwa lata – podaje Gazeta Prawna.

Obecnie wypisywanie zwolnienia lekarskiego trwa kilka minut i lekarz musi to robić w czasie poświęcanym dla pacjentów. Oryginał zwolnienia trafia do ZUS. Chory musi dostarczyć kopię zwolnienia do pracodawcy i ma na to 7 dni. Drugą kopię musi przechowywać lekarz.

Jak podaje Gazeta Prawna, ZUS planuje wprowadzenie o wiele prostszego rozwiązania. Zwolnienie byłoby wystawiane w specjalnym serwisie internetowym. Lekarz nie musiałby wpisywać swoich danych - uzupełniałyby się automatycznie po zalogowaniu. Dodatkowo lekarz wpisywałby tylko numer PESEL, a dane dotyczące pacjenta i jego pracodawcy byłyby pobierane z rejestrów centralnych ZUS. Lekarz musiałby podać także ramy czasowe zwolnienia oraz numer statystyczny choroby.

Dzięki takiemu rozwiązaniu pracodawca będzie mógł natychmiast otrzymać informację o zwolnieniu drogą elektroniczną. Nie będzie trzeba czekać kilka dni, zanim do firmy dotrze informacja o zwolnieniu.

Dodatkową zaletą systemu będzie możliwość kontroli zwolnień. Pracownik nie będzie mógł wziąć zwolnienia w jednej firmie i pracować w innej. O zwolnieniu zostaną automatycznie poinformowani wszyscy jego pracodawcy.

Na życzenie pacjenta lekarz będzie wydawał wydruk informacyjny z wyszczególnionym okresem niezdolności do pracy. Wydruk ten nie będzie podpisywany lub stemplowany. Nikt nie będzie musiał go przechowywać. Pracownik będzie całkowicie zwolniony z obowiązku informowania pracodawcy o zwolnieniu.

Pracodawcy popierają proponowane zmiany. Oczywiście wprowadzenie ich będzie wymagało dostosowania systemów ZUS i NFZ. Konieczne będą również zmiany w prawie. Przedstawiciele ZUS mają nadzieję na to, że system będzie funkcjonował za dwa lata. Więcej na ten temat w Gazecie Prawnej: ZUS chce wprowadzić elektroniczną kontrolę zwolnień lekarskich.


Źródło: Gazeta Prawna
Tematy pokrewne:  

tag zwolnienia lekarskietag ZUStag pracownicytag NFZ
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930