Elektroniczne łatki na skórze będą monitorować zdrowie?

29-03-2012, 13:31

Układy elektroniczne na skórze, przypominające tatuaż, których pacjent w ogóle nie będzie czuł - taka jest wizja nowoczesnych urządzeń medycznych według firmy mc10. Nie jest to wizja bardzo odległa, bo przecież układ elektroniczny już dziś nie musi być płaski i sztywny.

Na urządzenia przyszłości wpływ ma nie tylko rozwój elektroniki, ale także inżynierii materiałowej. Kolejne firmy z powodzeniem tworzą elastyczne smartfony, a także elastyczny i zmazywalny e-papier, co może być początkiem urządzeń niezwykle ergonomicznych.

Jeszcze dalej chce pójść firma mc10 założona przez naukowców, którzy pracują nad elastyczną elektroniką, możliwą do zainstalowania na powierzchniach zmieniających swój kształt. Jedną z takich powierzchni jest... ludzka skóra.

Czytaj: Komputerowe okulary Google pojawią się w tym roku?

Firma mc10 pracuje m.in. nad układami elektronicznymi w postaci aplikowanych na skórze łatek, które przypominają tatuaż. Grubość takiej łatki jest porównywalna z grubością włosa i pacjent nie czuje żadnego dyskomfortu związanego z noszeniem  jej. Można w ten sposób umieścić na ciele urządzenie monitorujące stan zdrowia, łączące się bezprzewodowo z telefonem pacjenta lub z urządzeniami w gabinecie lekarza/terapeuty.

Elektronika naskórna (źródło: www.sciencespacerobots.com)
fot. Science, Space & Robots - Elektronika naskórna (źródło: www.sciencespacerobots.com)

Współzałożyciel mc10 John Rogers powiedział serwisowi Science, Space & Robots, że umieszczenie łatki na ciele nie wymaga żadnych zaczepów, klejów czy żeli. Aplikowanie jej jest podobne do nanoszenia na skórę tymczasowego tatuażu. Łatka umożliwia monitorowanie m.in. aktywności mięśni, serca i mózgu. Jest nie tylko elastyczna, ale i rozciągliwa, zatem ruchy ciała nie zniszczą jej. Dodatkowo specjalna powłoka chroni układ przed zalaniem, warunkami pogodowymi itd. (zob. Science, Space & Robots, Electronic Skin Patches Monitor Health Wirelessly).

Sonda
Dałbyś sobie wszczepić elektronikę pod skórę, lub w skórę?
  • tak
  • nie
  • tylko w ramach leczenia
  • nie wiem
wyniki  komentarze

Nie jest to pierwsza próba integrowania elektroniki z ludzkim ciałem. Były już prowadzone badania mające na celu np. wykorzystanie przewodnictwa skórnego do zastąpienia przewodów, albo stworzenie baterii zasilanej krwią. Osobny temat to wszczepianie układów RFID pod skórę, co pozwoliło nawet na zarażenie człowieka wirusem komputerowym (tak jakby). 

W tej sytuacji nie dziwmy się, że niektórzy badacze już zaczynają analizować możliwość ataku na urządzenia medyczne, które ludzie noszą ciągle przy sobie.

Czytaj: Pompy insulinowe wrażliwe na zdalny atak


Tematy pokrewne:  

tag RFIDtag naukowcytag medycynatag mc10tag elektronikatag ciało
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031