Eksperci doradzają: jak dbać o drewniane meble?

08-05-2017, 12:45

Drewniane meble kojarzone są z luksusem, ale też z naturą i solidnością. Wiele osób decyduje się na urządzanie wnętrz, w którym główną rolę gra właśnie drewno, a przede wszystkim meble wykonane z tego materiału. Są one trwałe i wytrzymałe, jednak by jak najdłużej móc z nich korzystać, należy je odpowiednio pielęgnować.

meble The Beds

Drewno to jeden z najstarszych znanych ludziom materiałów budowlanych, a także surowców do wytwarzania elementów wyposażenia wnętrz. Drewniane meble są uniwersalne, trwałe, kojarzą się z luksusem, ale też ze zdrowiem. To właśnie one nadają charakteru aranżacjom, sprawiając, że wnętrza stają się wyjątkowe. Drewno jest naturalnym surowcem, dlatego wymaga szczególnej pielęgnacji. Eksperci radzą, by stosować kilka podstawowych zabiegów, by meble drewniane były zadbane i służyły wiele lat.

Czym czyścić drewniane meble?

Drewno jest materiałem stosunkowo miękkim, dlatego łatwo jest je porysować i uszkodzić jego strukturę. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, by do czyszczenia używać tylko miękkich ściereczek. Najlepsze będą te wykonane z naturalnych włókien. Meble należy po czyszczeniu przecierać do sucha, do tego celu również używając miękkich tkanin. Do pielęgnacji świetnie nadaje się np. ircha, czyli gąbka, którą pokryto cienką owczą skórą. 

Olej i wosk, ale nie woda

Drewno nie lubi wody – źle na nią reaguje, szybciej ulega zniszczeniu. Dlatego czyszczenie na morko w przypadku mebli drewnianych powinno odbywać się tylko przy użyciu delikatnie zwilżonej ściereczki i być wykonywane tak rzadko jak to możliwe. Równie istotna jest wilgotność pomieszczeń, w których stoją meble drewniane. Nie powinna być mniejsza niż 40% (spowoduje to powstanie pęknięć), ale również większa niż 60%.

Do czyszczenia można stosować tylko preparaty wyraźnie oznaczone jako te przeznaczone do powierzchni drewnianych – tylko one nie zniszczą drewna.

W pielęgnacji mebli drewnianych zdecydowany prym wiodą oleje i woski, najlepiej te naturalne. To właśnie te substancje tworzą na powierzchniach drewnianych warstwę chroniącą je przed działaniem czynników zewnętrznych, nadając im również blask.

meble The Beds

Jak pielęgnować meble olejowane, woskowane i lakierowane?

Sposób czyszczenia i pielęgnacji należy dobrać do rodzaju mebli drewnianych. Inaczej dba się o meble woskowane, olejowane, a jeszcze inaczej o te, które zostały pokryte lakierem. Generalnie w większości przypadków stosuje się zasadę – do pielęgnacji powierzchni drewnianej wykorzystuj substancję, która została użyta do jej pokrycia.

Jeśli we wnętrzach rządzą antyki czy meble woskowane, zabiegi pielęgnacyjne należy poprzedzić dokładnym wytarciem powierzchni z kurzu. Gdy meble są już odkurzone, można zająć się ich polerowaniem. Do tej czynności niezbędna jest bawełniana ściereczka oraz wosk. Wosk najlepiej wniknie w powierzchnię mebla, gdy będzie nanoszony ruchami okrężnymi. Jeśli na antykach czy meblach woskowanych pojawią się trudniejsze do usunięcia zabrudzenia, można sobie z nimi poradzić używając irchy zwilżonej wodą z minimalnym dodatkiem octu spirytusowego.

W przypadku mebli olejowanych, należy je pielęgnować używając tego samego oleju, jaki wykorzystano do ich produkcji. Olejem należy nasączyć czystą, miękką ściereczkę i przecierać powierzchnię drewnianą.

meble The Beds

Jakie meble najtrudniej utrzymać w dobrym stanie?

Najtrudniejsze w pielęgnacji są meble lakierowane. Tu trzeba być bardzo ostrożnym w doborze substancji czyszczących. Zdecydowanie najlepiej sprawdzi się bardzo delikatnie zwilżona wodą ściereczka. Gdy na lakierowanych powierzchniach pojawi się trudniejsze zabrudzenie, sposobem na nie może być użycie płynu do myca naczyń lub mydła w płynie – ważne jest jednak, by użyć ich bardzo małą ilość. Czasem zdarzają się zabrudzenia wymagające użycia denaturatu. Warto pamiętać, by nie lać go bezpośrednio na powierzchnię mebla, a jedynie nasączyć lekko ściereczkę. Po czyszczeniu koniecznie należy przetrzeć mebel do sucha. W przypadku mebli lakierowanych najważniejszy jest umiar – im mniej substancji czyszczącej, tym lepiej. Dla jeszcze lepszej pielęgnacji meble warto na koniec wypastować woskiem pszczelim.

Pielęgnację mebli warto zlecać co kilka lat użytkowania profesjonalnej firmie. Jeżeli jednak nie chcemy doprowadzić do trwałych uszkodzeń, sprawdzajmy informacje na temat ochrony tego materiału na stronie producenta, u którego zakupiliśmy meble. Taki poradnik pielęgnacji mebli drewnianych znajdziemy na stronie sklepu The Beds. Postępowanie zgodne z tymi wskazówkami zapewni nam skuteczną ochronę mebli przez wiele lat, bez konieczności ich renowacji.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag The Bedstag mebletag komunikat firmy
To warto przeczytać
fot. Kasperskyfot. bongkarnfot. LiveSpace
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: