EC3: Unijna cyberpolicja pojutrze rozpoczyna działalność - wideo

09-01-2013, 14:16

EC3 - europejska instytucja powołana do zwalczania cyberprzestępczości - ruszy 11 stycznia. Będzie ona zwalczać przestępczość uderzającą w obywateli (oszustwa, pedofilia, kradzież tożsamości), ale także tę kierowaną przeciwko systemom informatycznym. Instytucja może wiele zmienić w unijnym podejściu do problemu cyberprzestępczości.

Zamiar utworzenia centrum ds. walki z cyberprzestępczością Komisja Europejska wyraziła już w roku 2010. W marcu ubiegłego roku ogłoszono natomiast, że to centrum ma być utworzone w ramach Europejskiego Urzędu Policji (Europolu) w Hadze. Zapowiedziano, że będzie ono walczyć z szeroko pojętą cyberprzestępczością i będzie w tym celu przetwarzać informacje pochodzące z otwartych źródeł, sektora prywatnego, policji i środowiska akademickiego.

Start nowego centrum zapowiedziano na styczeń 2013 roku i terminu udało się dotrzymać. Dziś Komisja Europejska ogłosiła, że Europejskie Centrum ds. Walki z Cyberprzestępczością (EC3) rozpocznie działalność 11 stycznia, a w jego uroczystym otwarciu w Hadze weźmie udział Cecilia Malmström, komisarz UE do spraw wewnętrznych.

EC3 zgromadzi wiedzę

Według Komisji Europejskiej codziennie ofiarą różnych form przestępstw w internecie pada około miliona osób. Łączne roczne straty poszkodowanych w wyniku działalności cyberprzestępczej ocenia się na ok. 290 mld euro. Badania Eurobarometru wykazują natomiast, że 89% europejskich internautów unika ujawniania danych osobowych w sieci, a 12% doświadczyło już oszustwa w internecie.

Otwarcie Centrum ma sprawić, że możliwe będzie gromadzenie w jednym miejscu wiedzy na temat cyberprzestępczości. Centrum ma wspierać dochodzenia w sprawach karnych oraz propagować jednolite podejście do problemów cyberprzestępczości w całej Unii.

Działalność Centrum ma się koncentrować na nielegalnych działaniach zorganizowanych grup przestępczych - atakach wymierzonych w bankowość elektroniczną i wszelkiego rodzaju internetowe transakcje finansowe, na przemocy seksualnej wobec dzieci w internecie oraz na przestępstwach dotyczących kluczowej infrastruktury i systemów informacyjnych w UE.

Wsparcie dla innych organów

Centrum ma również wspierać badania, rozwój oraz działania na rzecz rozszerzenia możliwości organów ścigania, sędziów i prokuratorów. Będzie ono sporządzać oceny zagrożenia, prognozy i zabierze się za wczesne ostrzeganie. Zapewni pomoc techniczną organom ścigania w państwach członkowskich i będzie im udzielać wsparcia operacyjnego.

Poniżej udostępniony przez Komisję Europejską materiał audiowizualny dotyczący EC3.


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031