e-Sąd - popularny i już wzmocniony

08-02-2010, 13:12

e-Sąd działający od stycznia w Lublinie nie próżnuje. Do 1 lutego wpłynęło do niego 60 tysięcy pozwów i wydano 15 tysięcy nakazów zapłaty. Minister Sprawiedliwości postanowił wzmocnić go dodatkowymi etatami.

Elektroniczne postępowanie upominawcze, czyli e-Sąd, pozwala na uproszczenie i przyśpieszenie procesów przy mało skomplikowanych sprawach, np. przy problemach z dłużnikami. Takie postępowania są nie tylko szybsze i wygodniejsze, ale i tanie. W Polsce e-Sąd działa od stycznia jako XVI Wydział Cywilny Sądu Rejonowego w Lublinie.

>>> Czytaj: Rusza pierwszy w Polsce e-Sąd

W związku z dużym zainteresowaniem działaniem e-Sądu Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski podjął decyzję o wzmocnieniu go dodatkowymi 10 etatami referendarskimi i 13 urzędniczymi.

Sześciu referendarzy rozpoczęło pracę w e-sądzie już 1 lutego. Dwóch kolejnych rozpocznie ją 15 lutego. Kolejni - 1 marca. Rozpoczęto także procedurę naboru na etaty urzędnicze. Z częścią osób zostały już podpisane umowy o pracę.

Do czasu zakończenia procedury naboru Minister Sprawiedliwości zobowiązał Prezesa Sądu Rejonowego w Lublinie do takiego zarządzania obecnymi kadrami sądu, aby pracujący w nim urzędnicy wsparli e-Sąd swoją pracą i zaangażowaniem.

Ponadto Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że w resorcie powstał zespół ds. monitorowania i wspomagania organizacji rozpoznawania spraw w elektronicznym postępowaniu upominawczym w Sądzie Rejonowym w Lublinie.

Pracom zespołu przewodniczy sędzia Grzegorz Wałejko, Zastępca Dyrektora Departamentu Sądów Powszechnych Ministerstwa Sprawiedliwości. Zadaniem zespołu jest bieżące monitorowanie działania e-Sądu, praca nad doskonaleniem jego funkcjonowania i reagowanie na pojawiające się ewentualne utrudnienia w jego pracy.

>>> Czytaj także: Rząd chce zwiększyć znaczenie e-dokumentów


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31