E-przelewy, czyli jak wygodnie i bezpiecznie płacić za zakupy w internecie

redakcja 13-12-2010, 11:50

Z roku na rok zwiększa się liczba osób robiących zakupy za pośrednictwem internetu. Jak podaje TNS OBOP, w e-sklepach i serwisach aukcyjnych Polacy wydali w 2010 roku prawie 13,5 mld zł. Oznacza to 20-procentowy wzrost w stosunku do ubiegłego roku i ponad 130-krotny na przestrzeni ostatnich 10 lat. Szał przedświątecznych zakupów jeszcze się nie zakończył, pod koniec roku może się więc okazać, że zarobiona przez e-sprzedawców kwota będzie znacznie wyższa. Aby bez obaw cieszyć się zakupami online, opłacając je, warto korzystać z e-przelewów.

Możliwość taką oferuje większość banków działających na polskim rynku. Przekazywanie pieniędzy tą drogą jest równie szybkie, jak w przypadku płatności kartą. Każda transakcja jest realizowana z wykorzystaniem szyfrowanego połączenia. Przed dokonaniem płatności klient jest przekierowywany na stronę swego banku – dzięki temu dane dostępu do konta podawane są w bezpiecznym środowisku bankowości internetowej, a nie w systemie płatniczym sklepu, który wielu internautów uważa za mniej wiarygodny.

Aby do tego doszło, po zapełnieniu koszyka wybranymi produktami użytkownik musi wskazać odpowiednią formę płatności (zob. ilustrację poniżej).

Wybór formy płatności w sklepie internetowym

źródło ilustracji: system zakupów Merlin.pl

Po kliknięciu w przycisk Płacę klient zostanie przeniesiony na stronę umożliwiającą wybór banku, za pośrednictwem którego transakcja zostanie zrealizowana. Strona ta może wyglądać tak:

Wybór banku oferującego usługę e-przelewu

źródło ilustracji: system zakupów Merlin.pl

Wskazanie odpowiedniego banku i oferowanej przez niego usługi, potwierdzone ponownym kliknięciem w przycisk Płacę, spowoduje przekierowanie na stronę logowania do systemu bankowości elektronicznej. Użytkownik musi potwierdzić swoją tożsamość, podając właściwy login i hasło. Zostanie wówczas przeniesiony do formularza przelewu, którego pola będą już automatycznie wypełnione danymi niezbędnymi do realizacji płatności. Jedynym zadaniem użytkownika będzie sprawdzenie poprawności tych danych.

Tak jak w przypadku innych przelewów wykonywanych w serwisie transakcyjnym banku, użytkownik będzie musiał potwierdzić płatność, wpisując jednorazowy kod ze swojej karty kodów, przesłany SMS-em bądź wygenerowany przy użyciu tokena (w zależności od oferowanej przez bank metody autoryzacji). Po zakończeniu transakcji nastąpi automatyczne wylogowanie z systemu bankowości internetowej i powrót na stronę e-sklepu. Na uwagę zasługuje fakt, że do sklepu, w którym klient dokona zakupu, nie zostaną przekazane żadne poufne dane, takie jak numer klienta, hasło czy stan jego rachunków, co powinno zadowolić osoby dbające o swoją prywatność.

Kolejną zaletą tego rozwiązania jest szybkość. Jak wiadomo, przelewy wewnątrzbankowe są realizowanie w trybie online. Wystarczy, że rozliczający płatności pośrednik będzie miał jeden ze swoich rachunków w tym samym banku, z którego korzysta klient – wówczas informacja o opłaceniu przez niego zamówienia trafi do sprzedawcy natychmiast. Pozwoli to znacznie przyspieszyć wysłanie zamówionych produktów. W przypadku towarów niewymagających dostawy do domu klienta (doładowanie telefonu, dostęp do serwisu internetowego, sprzedaż plików muzycznych itp.) taka forma płatności umożliwi korzystanie z nich niemal od ręki. Warto też odnotować, że za realizację e-przelewu klient nie płaci zwykle żadnej prowizji.

Jednym z nielicznych ograniczeń tej formy płatności jest brak możliwości wykonywania zakupów w zagranicznych sklepach internetowych. Dokonując płatności za pomocą e-przelewu, klient korzysta zawsze z własnych pieniędzy lub środków z linii kredytowej w ROR, od której bank nalicza odsetki. Użycie karty kredytowej umożliwia natomiast zaciągnięcie krótkoterminowego, darmowego kredytu pod warunkiem, że zostanie on spłacony w okresie przewidzianym w umowie.

Usługa płatności za pomocą przelewów elektronicznych łączy dwie trudne do pogodzenia cechy: wygodę i bezpieczeństwo, dlatego jest godna polecenia. Aby zakupy online były miłym doświadczeniem, nie należy też zapominać o zachowaniu podstawowych środków ostrożności (zob. Jak bezpiecznie robić zakupy w sieci).


Następny artykuł » zamknij

Amazon zaatakowany?

Źródło: DI24.pl
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930